Sportul Chiscani, victorie cu 2-0 în derby-ul cu Viitorul Ianca | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Sportul Chiscani, victorie cu 2-0 în derby-ul cu Viitorul Ianca

• Georgian Chihaia a marcat un eurogol și a fost jucătorul meciului • Irimia a ratat un penalty • Sportul Chiscani și Victoria Traian sunt singurele echipe cu maximum de puncte după runda a 4-a

Meciul derby al etapei a 4-a a Ligii a IV-a s-a disputat între primele două clasate, Sportul Chiscani și Viitorul Ianca, ambele cu maximum de puncte după primele trei runde.

S-a jucat într-un ritm alert și fiecare formație a irosit câte o mare ocazie în prima repriză, Colniceanu (min. 32) pentru Viitorul, respectiv Stroe (min. 42) pentru Sportul. În cel de-al treilea minut de prelungire al primei reprize, Sportul Chiscani a beneficiat de o lovitură liberă de la 16 metri, Georgian Chihaia a trimis mingea în vinclul porții oaspeților, un eurogol în urma căruia la pauză a fost 1-0 pentru echipa gazdă.

Momentul psihologic al meciului s-a derulat în minutul 61, când Viitorul Ianca a primit un penalty, însă Tunea a parat mingea șutată de Irimia. În minutul 75, Burlacu a dublat avantajul gazdelor și totodată a stabilit scorul final al meciului, 2-0, pentru Sportul Chiscani care rămâne lider și după runda a 4-a.

Sportul Chiscani: Tunea – Fătu, M. Pascu, Sima, Tarozzi –  Sgîrcitu (min. 82: T. Ioniță), Chihaia, Streche (min. 74: Bolozan), Manole (min. 63: Burlacu) – C. Dima (min. 63: Cazacu), Stroe (min. 93: Stoian).

Viitorul Ianca: A. Mihai – Lungu (min.82: Căpățână), Postolea, G. Custură, C. Nicolae (min. 65: Durac) – Tiutiu (min. 67: Labonțu), Irimia, Geană (min. 65: R. Nicolae), Colniceanu – Dulă, Trandafir.

Victoria Traian a câștigat cu 5-0 la CS Făurei și are de asemenea 12 puncte. Golurile formației din Traian au fost marcate de Mogoș (min. 25), M. Dima (min. 49), Goleanu (min. 57), Ciocan (min. 78, 89).

Meci spectaculos la Cazasu

Disputată sâmbătă după-amiază, de la ora 16.00, partida ACS Comunal Cazasu - Suporter Club Brăila a atras mulți spectatori iar iubitorii sportului rege au putut asista la un joc spectaculos, cu răsturnări de scor. Suporter Club Brăila, cu opt jucători sub 20 de ani în lot, a condus de două ori cu 1-0 și 2-1, dar a pierdut cu 4-2. Caplea (min. 1) a marcat pentru oaspeți și a fost 1-0 la pauză pentru echipa brăileană. Gazdele au egalat în minutul 47 prin Veber, 1-1, dar în minutul 55 Fătu a transformat un penalty și oaspeții conduceau cu 2-1. După doar două minute, echipa din Cazasu a obținut o lovitură de la 11 metri iar Alexandru Cotigă a restabilit egalitatea, 2-2. Gazdele au mai înscris de două ori prin A. Matei (min. 64) și I. Matei (min. 76) și s-au impus cu 4-2.

De remarcat faptul că Suporter Club Brăila devine pe zi ce trece una dintre echipele importante ale Ligii a IV-a.

Scorul etapei s-a înregistrat la Tudor Vladimirescu

Viitorul Galbenu s-a impus cu 5-0 în partida cu Luceafărul Brăila. Golurile gazdelor au fost marcate de: Urban (min. 45), Oprea (min. 45 plus 2 – autogol), L. Radu (min. 59), C. Șerban (min. 87), Beraru (min. 89).

Daous Dava Brăila s-a impus cu 4-0 în partida cu Tricolorul Lanurile, golurile fiind marcate de S. Simion (min. 16, 19), Dobrin (min. 30), A. Crăciun (min. 73).

Scorul etapei a fost stabilit de Șoimii Tudor Vladimirescu, formație care s-a impus cu 10-0 în partida cu Viitorul Însurăței. Golurile au fost marcate de: L. Puia (min. 9), Gherghișan (min. 21, 37, 82), Bălănică (min. 40, 79), Iordache (min. 65), S. Șerbănescu (min. 70), A. Ion (min. 76), Buzea (min. 88).

Podiumul după patru etape este următorul: 1. Sportul Chiscani 12 puncte (golaveraj: 20-1), 2. Victoria Traian 12 puncte (16-2), 3. Viitorul Ianca 9 puncte.