Sportul Chiscani a remizat, 4-4, în amicalul cu Voința Cudalbi

* “dublă” pentru Izvoranu la primul meci în tricoul Sportului * Bahnașu și Mohorîță au mai înscris pentru echipa din Liga a III-a

Sâmbăta trecută, Sportul Chiscani a remizat, 4-4, pe teren propriu, cu Voința Cudalbi, locul al doilea din Liga a IV-a a județului Galați, un meci în care antrenorul Georgel Pascu a trimis în teren mai mulți jucători veniți în probe.

În formula Olaru – G. Ioniță, Morogan (CSM Rm. Sărat), Iacob, Sima – M. Pascu, Apostol, Mohorîță, Tarozzi – Bahnașu, Izvoranu (Sporting Roșiori), Sportul a deschis scorul în minutul 11. Mohorîță a șutat de la marginea careului, portarul echipei vizitatoare a respins mingea în față, iar Bahnașu și-a adus echipa în avantaj, 1-0. Voința Cudalbi a replicat cinci munute mai târziu printr-un contraatac rapid, la capătul căruia George Stoian a restabilit egalitatea. Echipa gazdă a trecut din nou în avantaj după o acțiune colectivă finalizată în minutul 21 de Mohorâță. Dar formația din judeul Galați a reușit din nou să restabilească egalitatea, 2-2, în minutul 38, grație reușitei lui Eduard Dumitru. Sportul a condus cu 3-2 la pauză, după ce Izvoranu a trimis mingea în plasă, cu câteva secunde înainte de finalul primei reprize.

La cinci minute de la reluare, Izvoranu a reușit “dubla” și Sportul Chiscani conducea cu 4-2.

În repriza a doua, Sportul Chiscani se putea desprinde la o diferență mult mai mare, însă Cozman în trei rânduri, Bahnașu și Izvoranu, au ratat ocazii mari de a înscrie.

Voința Cudalbi a avut trei ocazii mari, pe două dintre ele le-a fructificat prin Eduard Dumitru, iar amicalul s-a încheiat nedecis, 4-4.

În repriza a doua la Sportul Chiscani au mai evoluat portarii Bogdan Cucu, Petrea (Academia ProSport București) și Ghițun și jucătorii de câmp Sloată, Dănăilă, Scarlat, Stroe, Cozman, Claudiu Serea (CSM Rm. Sărat).

“Jucătorii s-au prezentat mulțumitor ținând cont de faptul că înainte am avut doar trei antrenamente. Le-am acordat șanse jucătorilor veniți în probe iar unii dintre aceștia sunt peste nivelul unora dintre fotbaliștii pe care îi avem în lot. Mai avem nevoie de un fundaș central și un mijlocaș central”, ne-a declarat antrenorul Georgel Pascu.