Sportul Chiscani remiză, 2-2, cu CSM Focşani, în primul amical al iernii

• noile achiziţii, Ionuţ Cristian şi Preda au marcat golurile echipei gazdă în repriza a doua • oaspeţii au condus cu 2-0 la pauză, dar au ratat şi un penalty

Cu multe noutăţi în lot, Sportul Chiscani a remizat, 2-2, cu CSM Focşani în primul amical de la reunirea lotului. Meciul s-a derulat pe durata a două reprize a câte 50 de minute fiecare şi a fost arbitrată impecabil de Tudorel Pârlog, ajutat la cele două linii de Cristi Ichim şi Teodor Purcăreaţă.

Prima ocazie a partidei a aparţinut echipei gazdă, Marius Coman a întors mingea la Vlad, acesta a trimis o pasă filtrantă la Iordache, care, desi rămas singur cu portarul Lazăr, a întârziat momentul şutului şi a fost deposedat de un adversar. Sportul Chiscani a beneficiat de o lovitură liberă de la 25 m, dar Cristian a trimis mingea peste transversală. Prima ocazie de gol a oaspeţilor a venit în minutul 29 când Chivu a centrat din lovitură liberă, dar Negoescu, aflat cu spatele la poartă, nu a putut înscrie din 2-3 m. Pe contraatac Iordache a intrat în careul advers, dar a fost deposedat, in extremis, de Dediu. A urmat o perioadă bună a formaţiei vizitatoare care a obţinut un penalty în minutul 27, dar Ghighimoc a intuit colţul şi a trimis în corner, mingea şutată de Pasăre. Şi Sportul Chiscani putea deschide scorul în minutul 33 când, după un corner executat de Cristian, Preda a şutat la colţul scurt, însă Mihai a degajat mingea de pe linia porţii. Cel mai bun jucător al echipei CSM Focşani, Pasăre (min. 38), a şutat de la 25 m, mingea deviată de un coechipier s-a oprit în vinclul porţii apărate de Turiac. Şase minute mai târziu, după o centrare a lui Manu, Predoiu a stabilit scorul primei reprize, 2-0, pentru CSM Focşani.

Cu toate că Georgel Pascu a rulat întreg lotul avut la dispoziţie, Sportul Chiscani a controlat jocul în repriza a doua şi a obţinut meritat un rezultat de egalitate. Cristian a trimis mingea la rădăcina barei în minutul 61, însă portarul oaspeţilor a avut un reflex salvator, iar în minutul 71 Mădălin Pascu i-a pasat lui Iordache, acesta a centrat în faţa porţii, Silviu Crăciun a şutat plasat, dar, din nou, portarul oaspeţilor a avut o interventie salvatoare. În repriza a doua CSM Focşani a avut o mare şansă de gol la şutul lui Manu, însă Constandache a fost la post. Pe final Sportul a atacat cu toate liniile şi în minutul 92 Ionuţ Cristian a obţinut o lovitură de la 11 m pe care tot el a transformat-o, iar când mai erau doar două minute de joc, Mădălin Pascu a centrat în careu şi Preda a egalat.

Sportul Chiscani: Ghighimoc (min. 40: Turiac, min. 65: Constandache) - Bălan, Preda, Căldăraru, Boga (min. 45: Dumitrana) - Iordache (min. 80: Pană), Vârlan (min. 57: Mădălin Pascu), Chihaia (min. 50: Ndigwe), Vlad (min. 34: Costache, min. 70: Pirlog) - Cristian, Coman (min. 65: Crăciun).

CSM Focşani: Lazăr – Dediu, Panait, Parlac, Cl. Mihai – Lupu, Chivu, Negoescu, Manu – Pasăre, Predoiu. În repriza a doua au mai evoluat Apenciu, Beşa, Zaharia, Budeanu, Popa, Marius Pascu, Petrescu.