Sportul Chiscani a realizat surpriza turului

• formația pregătită de Georgel Pascu a remizat, 3-3, cu Viitorul Cireșu • Victoria Traian a stabilit scorul campionatului, 14-0, în partida cu CS Făurei • cu cinci reușite, Ioan Șerbănescu este golgheterul rundei

În etapa a 9-a a turului Ligii a IV-a la fotbal, s-a consemnat și prima surpriză a acesti stagiuni. Sportul Chiscani, locul al 6-lea, cu 2 jucători de 16 ani, unul de 17 și 2 de 18 ani în primul unsprezece, a remizat, 3-3, cu Viitorul Cireșu, singura echipă cu maximum de victorii după primele opt runde ale acestei competiții. Stelian Nicoliță (min. 2) a ratat prima mare ocazie a meciului. În minutul 4, după un contratac rapid, Izvoranu a marcat un gol spectaculos și Sportul conducea cu 1-0. Echipa din Cireșu a irosit apoi două mari ocazii, prin Moldoveanu (min. 6) și Alexandru Popa (min. 9). Sportul putea să-și dubleze avantajul, însă Simion a ratat cu poarta goală din 4 metri. Viitorul Cireșu a restabilit egalitatea în minutul 16, după reușita lui Stelian Nicoliță. Cucu (min. 19) s-a remarcat la șutul lui A. Popa din lovitură liberă, iar la poarta cealaltă a fost rândul lui G. Matei să se evidențieze, după acțiunea lui Izvoranu. Cu șapte minute înainte de finalul primei reprize, Stelian Nicoliță a reușit “dubla” și Viitorul conducea cu 2-1. Repriza a doua s-a jucat pe contre. Alin Radu (min. 58) putea tranșa victoria în favoarea echipei vizitatoare, dar nu a reușit să-l învingă pe Cucu într-un duel unu la unu și, cum ocaziile se răzbună, după numai 4 minute, Sportul Chiscani a egalat, 2-2, prin Nuțu. Ba mai mult, în minutul 69, după golul semnat de Simion, era 3-2 pentru formația din Chiscani. Egalitatea, 3-3, s-a restabilit în minutul 74, când Mihai Popa a șutat la poartă, iar Bogdan Cucu a scăpat mingea în plasă. Până la final nu s-a mai consemnat nimic deosebit și jocul s-a încheiat nedecis, 3-3, “grădinița” Sportului Chiscani reușind să devină prima echipă care obține un rezultat pozitiv în fața experimentaților jucători ai Viitorului Cireșu. Sportul a încheiat jocul în inferioritate numerică, Izvoranu fiind eliminat în prelungiri, după ce a primit al doilea cartonaș galben.

Sportul Chiscani: Cucu – Fătu (min. 83: T. Ioniță), M. Pascu, Boga, Sima (min. 46: Dănăilă) – Dinescu, Giol (min. 75: Scarlat), Sgîrcitu (min. 46: Nuțu), Manole – Izvoranu, Simion (min. 78: Bolozan).

Viitorul Cireșu: G. Matei – Mocanu, Țurcanu, Grecu, F. Matei – Niță (min. 43: Ionașcu, min. 67: Drăgan), Percă, Moldoveanu, A. Radu – A. Popa (min. 67: M. Popa), S. Nicoliță.

Scor de handbal la Traian

Campioana en titre, Victoria Traian, nu a avut milă de CS Făurei și a realizat scorul etapei, 14-0, un record greu de bătut. Golurile echipei de pe primul loc au fost marcate de: Gorgovan (min. 7, 32), I. Șerbănescu (min. 14, 20, 34, 36, 40), Preda (38, 54, 80), Bogoș (min. 49), Orășanu (min. 75), Drăguț (min. 78), Goleanu (min. 80).

Cu un scor de proporții, 9-0, s-a impus liderul Viitorul Șuțești în disputa cu nou promovata Tricolorul Lanurile. Cristi Irimia a deschis scorul în minutul 14 și a realizat “dubla” în minutul 56, când a marcat pentru 6-0. Pentru Viitorul au mai înscris Custură (min. 22, 78), Rareș Cristea (min. 45, 54, 57), Crangă (min. 46), I. Matei (min. 64).

Duelul nou promovatelor AFC Urleasca - Dinamic Unirea a fost câștigat clar, 4-1, de echipa manageriată de Adrian Spătaru. Pentru AFC urleasca au marcat Cristian Ciocan (min. 12, 25), Cristian Pascu (min. 16), Ionuț Dumitrescu (min. 31). Golul formației din Unirea a fost înscris de Claudiu Ene (min. 80).

Voința Vișani s-a impus cu 4-0 în deplasarea de la ACS Comunal Cazasu.

După etapa a 9-a, podiumul se prezintă astfel: 1. Viitorul Șuțești 24 puncte, 2. Viitorul Cireșu 22 puncte, 3. Victoria Traian 21 puncte.