Sportul Chiscani a realizat scorul etapei, 10-0, la Viitorul Însurăţei

Sportul Chiscani a realizat scorul etapei, 10-0, în deplasarea de la Viitorul Însurăţei, echipa pregătită de Georgel Pascu a acumulat 46 de puncte şi continuă să-şi îmbunătăţească propriile recorduri în Liga a IV-a la fotbal din judeţul Brăila. Claudiu Boariu a fost principalul marcator al liderei, acesta realizând un hat trick în doar un sfert de oră.
Dacia Unirea 2 Brăila a câştigat, de asemenea, la scor, 6-0, partida de pe Municipal cu Victoria Traian. Cu toate că potrivit valorii celor două loturi se anticipa un derby la Brăila, în realitate elevii lui Vasile Darie au dat recital pe Municipal şi puteau câştiga la un scor mult mai concludent dacă nu ar fi ratat nepermis de mult. Golgeterul satelitului Daciei Unirea a fost Sorin Techiu, autor a trei goluri în doar 13 minute.
Victoria Cazasu s-a impus cu 3-0 pe teren propriu în faţa celor de la Viitorul Ianca, însă succesul gazdelor s-a concretizat abia în repriza a doua.
Surpriza etapei s-a înregistrat în play-out pe stadionul "Ştefan Vrăbioru" din Ianca, acolo unde "lanterna roşie" a campionatului, Voinţa Şuţeşti, s-a impus cu 3-2 în partida cu a doua clasată, Voinţa Plopu. Gloria Movila Miresii a marcat prin Ciupercă în primul minut al partidei cu Pandurii Tudor Vladimirescu, însă în final oaspeţii s-au impus cu 4-1. Lideră în play-off este Sportul Chiscani cu 46 de puncte, pe locul al doilea se află Viitorul Ianca - 23 puncte, iar pe al treilea Dacia Unirea 2 Brăila - 21 puncte. În play-out ordinea primelor clasate este următoarea: 1 Pandurii Tudor Vladimirescu - 36 puncte, 2 Voinţa Plopu - 29 puncte (golaveraj: 26-12), 3 CS Făurei - 29 puncte (13-16)