Sportul Chiscani a pierdut derby-ul codașelor, 0-2, în fața celor de la Dinamo Bacău

* duelul ultimelor clasate a fost câștigat meritat de echipa oaspete

Derby-ul codașelor din Seria a II-a a Ligii a III-a, disputat la Chiscani, între Sportul Chiscani și Dinamo Bacău, a fost câștigat meritat de echipa vizitatoare cu 2-0. Jucătorii formației pregătite de Andrei Întuneric au fost primii la minge și au controlat în mod autoritar jocul în primele 70 de minute. Pe ansamblu s-a văzut că în teren s-au duelat cele mai slabe echipe din această serie. Însă trebuie menționat faptul că, de data aceasta, Sportul Chiscani a avut câteva ocazii mari de gol.

Dinamo Bacău putea deschide scorul în minutul 5, când Robert Pușcașu a șutat plasat din lovitură liberă, însă Olaru a reușit să devieze mingea în corner. Sportul Chiscani a amenințat poarta adversă în minutul 12. Stroe a centrat de pe dreapta iar Bahnașu a reluat mingea, din voleu, pe lângă colțul lung al porții oaspeților. Dinamo putea deschide din nou scorul în minutul 14, dar mingea trimisă cu capul de Tofan a șters transversala. Dascălu s-a remarcat în minutul 23 când a scos de sub bară mingea șutată din lovitură liberă de Mohoriță. Formația vizitatoare a trecut în avantaj în minutul 26. Hodorogea a șutat din careu, iar Olaru a deviat mingea în corner. Lovitura de colț a fost executată de Pușcașu, iar Sima a deviat mingea, în propria poartă. Putea fi 2-0 pentru oaspeți, însă din nou Olaru (min. 31) a avut un reflex salvator în fața lui Hodorogea. La ultima fază a primei reprize, Olaru a ieșit din nou și a reușit să degajeze mingea din fața lui Butnariuc.

Tot oaspeții au avut prima ocazie de a înscrie și în repriza a doua, însă Hodorogea (min. 55) a șutat în plasa laterală. Contrar cursului jocului, în minutul 59, Sportul Chiscani putea egala numai că deși s-a aflat doar față în față cu portarul advers, Dănăilă a ratat impardonabil. Sportul a mai avut două ocazii de gol, dar în minutul 63 Popa a ratat din 6 metri, iar în minutul 78 Dănăilă nu a șutat pe spațiul porții din 4 metri. Și cum ocaziile se răzbună, în primul minut de prelungire al părții secunde, Bohian a marcat și Dinamo Băcău a câștigat cu 2-0.

Sportul Chiscani: Olaru – Iacob, M. Pascu, Sloată, Dănăilă, Sima – Stroe (min. 41: L. Popa), Iancu, Bahnașu, Mohoriță (min. 64: Tarozzi) - S. Crăciun (min. 86: T. Ioniță).