Sportul Chiscani a pierdut cu 3-1 la Arsenal Tunari

• echipa pregătită de Adrian Baldovin a condus cu 1-0 la pauză • în repriza a doua Sportul a irosit două ocazii mari la 1-1

Sportul Chiscani a avut o evoluţie bună în prima repriză la Arsenal Tunari, iar după primele 45 de minute conducea cu 1-0.

Echipa gazdă a irosit prima mare ocazie de gol a partidei în minutul 19, când Mitracu a şutat din careu, iar Preda a scos mingea de pe linia porţii. Treptat, iniţiativa a fost preluată de Sportul Chiscani şi în minutul 22 oaspeţii puteau deschide scorul, după un contraatac mingea a ajuns la Alin Radu care a şutat plasat, dar Petrişor a scos-o de la rădăcina barei, în corner. Sportul Chiscani a continuat perioada bună de joc şI, în minutul 28, a deschis scorul, Moldoveanu a centrat perfect din corner, iar Alin Radu a trimis mingea, cu capul, la vinclul colţului lung şi oaspeţii conduceau cu 1-0. În minutul 33, Ghinea a avut golul egalizator în vârful bocancului dar Popescu a avut un reflex foarte bun şi a înlăturat pericolul.

Repriza a doua a început în nota de dominare a formaţiei gazdă şi, la trei minute de la reluare, Mihai Ion a restabilit egalitatea,după o gafă în lanţ a apărătorilor echipei vizitatoare. Dar la acest scor Sportul Chiscani a ratat două ocazii rarisime. În minutul 63, Moldoveanu a pătruns în dribling în careul gazdelor, dar a amânat momentul şutului şi a fost deposedat, la doar 2-3 metri de poartă, de unul dintre apărătorii formaţiei gazdă. Două minute mai târziu, a fost rândul lui Alin Radu să rateze din faţa porţii. Şi cum ocaziile se răzbună, în minutul 69 George Ivan a adus-o în avantaj pe Arsenal Tunari. Putea fi 2-2 în minutul 70 dar, după o acţiune spectaculoasă a oaspeţilor, mingea şutată de Alin Radu a trecut razant cu transversala porţii adverse. Formaţia gazdă, care a avut o prestaţie foarte bună în repriza a doua, a mai înscris o dată prin Ivan, iar gruparea din Tunari s-a impus cu 3-1, un scor puţin anticipat de spectatorii locali în prima repriză.

Sportul Chiscani: Popescu – M. Pascu, Preda, Boga, Sima (min. 60: Enache) – Chihaia (min. 86: Gavrilă), Honea – Iordache (min. 50: Mihai), Moldoveanu, A. Radu – Munteanu (min. 50: Negru).