Sportul Chiscani a pierdut cu 2-0 la Metalul Buzău

• asta deşi a făcut cel mai bun joc în deplasare din acest campionat • Mădălin Pascu a fost cel mai bun junior de pe teren • vineri, în etapa a 21-a, Sportul Chiscani joacă la FCSB 2

Cu cinci juniori în teren pe tot parcursul meciului, Sportul Chiscani a reuşit cea mai bună prestaţie în deplasare, din acest sezon competiţional, însă, urmărită de ghinion, a pierdut cu 2-0, în deplasare la Metalul Buzău. Sportul a pierdut partida dar a câştigat un jucător, pe Mădălin Pascu, de departe cel mai bun junior de pe teren în acest joc. Iar prestaţia lui Mădălin Pascu a demonstrat faptul că juniorul Sportului Chiscani, a intrat în mod justificat în vederile antrenorilor lotului naţional U16 al României pentru Turneul celor patru naţiuni. O competiţie rezervată jucătorilor născuţi în 2002, care va avea loc în perioada 8 – 14 aprilie şi la care, în afară de România, vor mai participa naţionalele Cehiei, Olandei şi Poloniei.

Fără patru titulari, Coman, Preda, Costache şi Vârlan, dar cu cinci juniori în teren, Sportul Chiscani a avut prima mare ocazie de gol a meciului. În minutul 5, Mădălin Pascu i-a pasat în adâncime lui Iordache, acesta a centrat în faţa porţii însă Piciu a respins, in extremis, mingea, din faţa lui Cristian. Gazdele au replicat opt minute mai târziu, printr-un şut al lui Iacob dar Filip a prins mingea trimisă la colţul scurt. Sportul Chiscani a revenit în atac şi a obţinut o lovitură liberă, însă mingea şutată de Ionuţ Cristian a trecut razant cu vinclul porţii buzoienilor. Cea mai mare ocazie de gol a Metalului s-a derulat în minutul 21, când Iacob a trimis mingea la marginea careului mic, Lungoci a reluat-o spre poartă dar Ghighimoc, atent, a reţinut-o fără dificultate. Pe fondul unui joc echilibrat, gazdele au mai şutat de două ori spre poartă prin Mihai Ion însă mingea a trecut departe de ţintă.

Soarta partidei s-a decis în primele şapte minute ale părţii secunde. Alin Iacob a deschis scorul în minutul 47 şi tot el a stabilit scorul final, 2-0, pentru Metalul Buzău în minutul 52, după o centrare a lui Cătălin Bardaş. La trei minute de la primirea celui de-al doilea gol, Sportul Chiscani a irosit o uriaşă şansă de a marca. Silviu Crăciun a plecat într-o incursiune personală de la mijlocul terenului, a trecut în dribling de trei adversari dar în loc să-i paseze în stânga lui Cristian care era singur în faţa porţii, a preferat un şut la firul ierbii şi portarul Toader a reuşit să evite golul. Sportul Chiscani a continuat să dicteze ritmul jocului şi, în minutul 66, putea din nou să marcheze: Techiu a întors mingea la Mădălin Pascu, juniorul oaspeţilor a şutat plasat însă Stan a reuşit, in extemis, să devieze mingea în corner. În minutul 72, după o pasă primită de la Iordache, Ndigwe a fost faultat în careul buzoienilor, dar în loc să cadă, a continuat faza şi nu a primit penalty. Până la finalul partidei nu s-a mai întâmplat nimic deosebit în teren, iar metalul Buzău s-a impus cu 2-0.

Vineri, în etapa a 21-a, Sportul Chiscani va juca la FCSB 2.

Sportul Chiscani: Ghighimoc - Boga (min. 61: Techiu), Căldăraru, Pârlog, Dumitrana - Chihaia - Iordache, Ndigwe (min. 83: Pană), M. Pascu, Crăciun - I. Cristian.