Sportul Chiscani a pierdut cu 1-0 meciul cu CSM Focșani

* unicul gol al partidei a fost marcat în minutul 78 de Mădălin Predoiu * portarul Bogdan Olaru a fost omul meciului

Sportul Chiscani a sperat într-un rezultat pozitiv în etapa inaugurală a turului Ligii a III-a până în minutul 78. Formația din Chiscani s-a apărat supranumeric și nu a avut nicio ocazie de gol, iar CSM Focșani, cu toate că a dominat la toate capitolele, nu a găsit decât o singură dată calea spre gol. Robert Bratu, fundașul central al echipei vizitatoare, a fost campionul ratărilor. Bratu a ratat deschiderea scorului în minutele 5 și 21, când nu a găsit spațiul porții din 4 metri. Olaru s-a remarcat în minutul 35 când a prins, în doi timpi, mingea șutată de Dascălu. Sportul Chiscani a șutat o singură dată spre poartă, în minutul 39, dar Bahnașu nu a găsit spațiul porții apărate de Apenciucesei. Cu trei minute înainte de pauză, Strătilă a rămas singur cu Olaru, însă portarul Sportului a pus un picior salvator și la pauză scorul încă era egal, 0-0. Bratu (min. 50) și-a mai încercat o dată șansa de a marca, dar din nou Bogdan Olaru a fost la post. Presiunea creată de CSM Focșani la poarta echipei gazdă s-a concretizat în minutul 78, când Juncănaru a centrat de pe dreapta, iar Mădălin Predoiu a marcat ca la antrenament, din 4-5 metri și a stabilit scorul final, 1-0, pentru CSM Focșani.

Sportul Chiscani: Olaru – Iancu, M. Pascu, Dănăilă, Sima – Stroe (min. 89: Bolozan), Capbun (min. 87: Scarlat), Giol (min. 46: C. Bogdan), Bahnașu – Iacob, Cozman (min. 52: T. Ioniță).