Sportul Chiscani, locul al treilea la turneul semifinal al juniorilor A1

* echipa din Chiscani a câștigat cu 3-1 meciurile cu Viitorul Întorsura Buzăului și Inter Dorohoi * Sportul a condus cu 1-0 și în partida cu CSS Onești

Sportul Chiscani a câștigat două meciuri la turneul semifinal al Campionatului juniorilor A1, care a avut loc la Buzău, și a încheiat turneu pe locul al treilea. Un rezultat foarte bun dacă ținem cont de faptul că formația din Chiscani s-a bazat pe un lot restrâns numeric.

Sportul a început acest turneu semifinal cu o înfrângere, 1-2, în partida cu CSS Onești. Echipa din Chiscani a condus cu 1-0, gol Cătălin Scarlat, iar egalitatea a survenit în minutul 44. CSS Onești a reușit golul victoriei în primul minut de prelungire al reprizei a doua. Au urmat două victorii cu același scor, 3-1.

Sportul Chiscani s-a impus în partida cu Viitorul Întorsura Buzăului, grație golurilor marcate de Vladimir Cozman, Cosmin Broască și Filippo Tarozzi. Tot cu același scor s-a impus echipa pregătită de Georgel Pascu și Laurențiu Constandache în cel de-al treilea joc, în fața celor de la Inter Dorohoi. George Ioniță a marcat un eurogol în prima repriză, celelalte două reușite ale echipei învingătoare fiind semnate de Andrei Feraru și Silviu Manole. Două victorii plătite scump de Sportul Chiscani, pentru că mai mulți titulari s-au accidentat în urma intrărilor dure ale jucătorilor de la Viitorul Întorsura Buzăului și Inter Dorohoi.

În ultimul meci, Sportul Chiscani a pierdut cu 2-0 partida cu Metalul Buzău, după ce la pauză a fost 0-0. Cucu a parat un penalty în prima repriză.

“Ne-am clasat pe locul al treilea și consider că ne-am depășit condiția. Cu puțină atenție cred că puteam obține o clasare mai bună. Lotul nostru nu a fost numeros, iar accidentările și suspendările ne-au dat destule bătăi de cap în a alcătui o echipă competitivă. Consider că ne-am ridicat la înălțimea celorlalte adversare și că am făcut o impresie bună”, ne-a declarat antrenorul Georgel Pascu.

Lotul de jucători: Bogdan Cucu, Traian Ioniță, Filippo Tarozzi, Silviu Manole, Mirel Nuțu, Robert Moldovan, Gelu Dinescu, Mario Ciupercă, Paul Sgârcitu, Vladimir Cozman, Andrei Feraru, Mihăiță Arici, Cătălin Scarlat, Eduard Dănăilă, Alexandru Chiriță, Cosmin Broască.