Sportul Chiscani, la patru minute de un egal echitabil

* formația din Chiscani a ratat marile ocazii ale meciului și a pierdut cu 1-0 la Dinamo Bacău

Sportul Chiscani putea scoate cel puțin un egal în deplasarea de la Dinamo Bacău. Prima repriză a fost săracă în faze de poartă. Echipa pregătită de Danile Pleșa a irosit prima mare ocazie de gol a primei reprize, în minutul 8, prin Mohorâță. Dinamo a avut o bară, iar prima repriză s-a încheiat nedecis, 0-0.

Pe un teren denivelat, echipa gazdă a fost superioară la capitolul posesie a mingei, însă prima șansă de a modifica tabela a avut-o Sportul Chiscani. În minutul 61, Chiriac a rămas singur cu portarul advers dar nu a reușit să-l învingă. Tot după un contraatac rapid, Stroe (min. 77) a șutat violent însă mingea a lovit bara porții echipei din Bacău.

Cu 4 minute înainte de finalul partidei, Dinamo Bacău a marcat prin Sergiu Țurcanu. Partida se putea încheia la egalitate, însă centralul nu a acordat penalty la un fault în careu asupra lui Liviu Chiriac, astfel că echipa din Bacău s-a impus cu 1-0.

“Din punctul meu de vedere consider că un rezultat de egalitate era echitabil. Am ratat mult și am primit un gol prea ușor. Am avut penalty în minutul 90, nu s-a dat și am pierdut”, ne-a declarat antrenorul Daniel Pleșa.

Sportul Chiscani: Olaru – Iancu, Sloată, Sima, Tarozzi – Mohorâță (min. 73: Moise), Scarlat, Iacob, Petrescu (min. 46: Chiriac) – Potor (min. 75: Stroe), Izvoranu.