Sportul Chiscani a câștigat cu 4-3 returul cu Victoria Gugești

* în urma întâlnirii, s-a calificat la turneul semifinal al juniorilor A1* Sportul a fost repartizată în zona 4 alături de CSS Onești, Inter Dorohoi, Metalul Buzău și Viitorul Întorsura Buzăului * Sportul Chiscani – CSS Onești se dispută astăzi, la Buzău

După ce a câștigat cu 4-0 în manșa tur pe teren propriu, Sportul Chiscani s-a impus cu 4-3 și în meciul retur cu Victoria Gugești, din cadrul Campionatului de fotbal rezervat juniorilor A1.

Partida a fost la discreția jucătorilor pregătiți de Georgel Pascu. Sportul Chiscani a deschis scorul în minutul 24 prin Silviu Manole, cel care marcase un eurogol și în meciul tur. Până la pauză s-a jucat pe contre dar niciuna dintre cele două combatante nu a reușit să înscrie, asta cu toate că echipa vizitatoare merita un penalty, la faultul asupra lui Cozman.

La două minute de la reluare, Sportul Chiscani și-a dublat avantajul. Vladimir Cozman a plecat într-o acțiune personală de 50 de metri și nu a putut fi oprit din calea sa spre gol decât prin fault în suprafața de pedeapsă. Arbitrul de centru a arătat punctul de 11 metri, și George Ioniță a marcat pentru 2-0.

Putea fi 3-0 pentru formația vizitatoare în minutul 52 însă mingea șutată violent de Moldovan a lovit transversala. Perioada de dominare totală a echipei din Chiscani a continuat, astfel că în minutul 60 a venit și cel de-al treilea gol, marcat dintr-o fază fixă. Scarlat a centrat din corner iar Vladimir Cozman, cu un șut de la 10 metri, a dus scorul la 3-0 pentru Sportul.

Victoria Gugești a redus din diferență în minutul 66 după golul marcat de Manea, însă diferența de trei goluri, în favoarea echipei din Chiscani, s-a restabilit în minutul 75. Feraru a centrat de pe stânga iar Manole a realizat “dubla” și era 4-1 pentru Sportul Chiscani.

La acest scor echipa vizitatoare a redus “turația motoarelor”. Victoria Gugești a mai profitat și de faptul că Sportul a evoluat în inferioritate numerică aproape jumătate de repriză după eliminarea lui Cozman și a mai înscris de două ori în ultimele trei minute ale reprizei, a doua după autogolul lui Dănăilă (min. 88) și golul marcat, din penalty, de Bratu (min. 90).

Sportul Chiscani a câștigat meritat cu 4-3 și s-a calificat în penultimul act al competiției juniorilor A1.

După două victorii, 4-0 acasă și 4-3 în deplasare la Gugești, Sportul Chiscani s-a calificat la turneul semifinal. Echipa pregătită de Georgel Pascu a fost repartizată în zona 4 alături de CSS Onești, Inter Dorohoi, Metalul Buzău și cmpioana județului Covasna, Viitorul Întorsura Buzăului.

Meciurile se dispută, în perioada 15-18 iunie, pe terenul cu gazon sintetic al clubului Metalul Buzău.