Sportul Chiscani a câștigat cu 4-0 meciul cu Victoria Gugești

* în manșa tur a meciului interjudețean rezervat juniorilor A1 * jucătorul partidei a fost Filippo Tarozii * golul meciului a fost înscris de Silviu Manole

Sportul Chiscani a câștigat cu 4-0 meciul cu Victoria Gugești, contând pentru manșa tur a etapei interjudețene din cadrul Campionatului de fotbal rezervat juniorilor A1. Toate gourile au fost înscrise în repriza a doua.

Prima repriză a fost controlată de echipa vizitatoare. Sportul Chiscani a avut o singură mare ocazie de gol, în minutul 15 când mingea șutată de Filippo Tarozzi a fost deviată de un adversar în transversală. Însă eroul primei reprize a fost portarul echipei Sportul, Bogdan Cucu. Acesta a avut trei parade salvatoare pentru echipa sa. Cucu a deviat mingea în corner, de la rădăcina barei, la șuturile lui Bratu, în minutele 11 și 32 și de asemenea a evitat golul la șutul din 8 metri, a lui Bratu pe finalul primei reprize.

În partea a doua, echipa antrenată de Georgel Pascu a intrat decisă să tranșeze partida în favoarea sa și chiar la prima fază, Ioniță a recuperat mingea, i-a pasat-o lui Manole care a centrat în fața porții și  Filippo Tarozzi a deschis scorul. Sportul Chiscani și-a dublat avantajul în minutul 68, când Tarozzi a realizat “dubla”, după o centrare a lui Scarlat. Echipa gazdă a irosit apoi trei mari ocazii de gol. Feraru (min. 75) a trimis mingea în plasa laterală, un minut mai târziu Manole a

țintit transversala, iar în minutul 80, Cozman a ratat din 6 metri, poziție centrală. Sportul Chiscani a rămas în jumătarea adversă de teren și în minutul 83 s-a desprins la 3-0, în urma unui autogol al lui Mereuță. Silviu Manole a marcat un eurogol în minutul 84 și Sportul Chiscani

s-a impus cu 4-0 și pornește cu prima șansă la calificarea în faza semifinalelor.

Sportul Chiscani: B. Cucu – G. Ioniță, Nuțu, Dănăilă, Tarozzi – Manole, Scarlat, Zgârcitu, Feraru – Cozman, Broască. Au mai intrat Moldovan, Ciupercă, Arici, Calțachi.