Sportul Chiscani a câştigat cu 5-1 la Atletico Vaslui

• este cea de a doua victorie a formaţiei din Chiscani în acest retur de campionat • Liviu Boariu a fost jucătorul meciului • sâmbătă, Sportul Chiscani va juca acasă cu CSM Roman

Miercuri, în etapa a 27-a a Ligii a III-a, Sportul Chiscani a obţinut prima victorie în deplasare din acest campionat şi a doua din retur, 5-1, la Vaslui, în faţa unei formaţii Atletico formată din 9 juniori şi 2 fotbalişti seniori. Cu toate acestea, echipa din Chiscani nu a avut o sarcină prea uşoară în prima repriză. Echipa gazdă a deschis scorul în minutul 2 prin Ioan Cârloanţă şi a fost o “nucă” destul de tare pentru formaţia vizitatoare. Sportul Chiscani a preluat imediat iniţiativa şi după doar nouă minute a reuşit să egaleze, Emmanuel Ndigwe i-a pasat în adâncime lui Huţu, iar acesta l-a învins pe portarul Bogdan Cernat. Mirescu a avut şansa de a înscrie de trei ori, iar în două situaţii a rămas singur cu portarul, dar de fiecare dată nu a reuşit să cadreze mingea pe spaţiul porţii şi a fost înlocuit cu Liviu Boariu. Odată cu intrarea acestuia, jocul echipei vizitatoare a avut o mai mare claritate în faza ofensivă. Claudiu Boariu (min. 33) şi-a încercat de la distanţă şansa dar portarul a evitat golul, iar două minute mai târziu, de la doar 6 m, poziţie centrală, Bogdan a trimis mingea pe lângă poartă. Golul care plutea în aer a venit în minutul 39. Claudiu Boariu l-a lansat la marginea careului pe Huţu, iar acesta şi-a driblat adversarul direct şi a şutat în stânga lui Cernat stabilind scorul primei reprize, 2-1, pentru Sportul Chiscani. Putea fi chiar 3-1 pentru echipa vizitatoare, dar la ultima fază a primei părţi a meciului, după o acţiune personală, Liviu Boariu a trimis mingea în bară.

În repriza a doua s-a jucat după acelaşi scenariu, adică spre poarta apărată de Cernat. La patru minute de la reluare, Bălan i-a pasat lui Mucuţă, iar atacantul oaspeţilor a dus scorul la 3-1. Liviu Boariu l-a întins pe Cernat în minutul 60, dar portarul a reuşit in extremis să scoată mingea de la rădăcina barei. Mucuţă a rămas singur cu portarul advers în două rânduri dar de fiecare dată a fost ajuns de adversari şi deposedat de minge. Cu zece minute înainte de finalul partidei, după o acţiune personală spectaculoasă, Liviu Boariu a marcat cel de-al patrulea gol al oaspeţilor. În minutul 86, după o acţiune colectivă a oaspeţilor, Mucuţă a stabilit scorul final, 5-1 pentru Sportul Chiscani. De la Atletico Vaslui, în această a doua repriză, s-a remarcat Robert Roşu, însă decarul gazdelor nu a fost sprijinit de colegii săi, astfel că nu a reuşit să pună în pericol poarta apărată de Geroge Tudor.

Sportul Chiscani a câştigat la Vaslui şi a acumulat 16 puncte, iar sâmbătă, de la ora 18.00, va juca pe teren propriu cu CSM Roman, formaţie aflată pe locul al 6-lea în clasamentul Seriei întâi a Ligii a III-a.

Sportul Chiscani: Tudor – Bălan, Pârlog, C. Boariu, Zărnescu (min. 77. Chiriac) – Mirescu (min. 23. L. Boariu), Bogdan, Chihaia (min. 66. Bordei), Huţu – Ndigwe (min. 50. Pană), Mucuţă.