Sportul Chiscani a bifat al doilea succes consecutiv

* formația antrenată de Daniel Pleșa a câștigat cu 3-1 meciul orgoliilor, cu CS Făurei * “După modul în care s-a jucat, nu s-a pus niciun moment problema învingătoarei”, a spus Daniel Pleșa

Decizia conducerii clubului Sportul Chiscani de a-l pune antrenor principal pe Daniel Pleșa pare una inspirată. După succesul de la Plopu, surpriza etapei a 3-a din play-out, Sportul Chiscani a avut o prestație foarte bună în “meciul orgoliilor” cu CS Făurei și la final a obținut a doua victorie din acest campionat, după un meci în care nu s-a pus niciun moment problema învingătoarei. În fața a peste 200 de spectatori, Sportul a deschis scorul repede, în minutul 12, prin Potor. La capătul primului sfert de oră, formația gazdă putea să-și dubleze avantajul, însă Radu a avut intervenții foarte bune în fața lui Potor și Iacob. CS Făurei a irosit cea mai mare șansă de a egala în minutul 30, când mingea șutată de Niță a lovit bara porții gazdelor. Niță (min. 44) și Mohoriță (min. 55) au trecut pe lângă gol iar prima repriză s-a încheiat cu 1-0 în favoarea echipei din Chiscani.

Repriza secundă a început cu două ocazii, câte una de fiecare parte. Stelian Nicoliță (min. 48) a șutat de la marginea careului însă Olaru a fost la post, iar zece minute mai târziu, a fost rândul lui Radu să se opună cu succes la șutul lui Moise.

CS Făurei a reușit să egaleze în minutul 63, prin Niță, după o centrare perfectă a lui Stelian Nicoliță. Oaspeții s-au bucurat doar opt minute pentru că Sportul a revenit în avantaj, după reușita spectaculoasă a lui Iacob. În minutul 79, Potor a realizat “dubla” și a stabilit scorul final,

3-1, pentru Sportul Chiscani.

“După modul în care s-a jucat, nu s-a pus niciun moment problema învingătoarei. Am reușit un joc foarte bun și sper să mergem în continuare pe aceeași linie și să acumulăm puncte. Singurul meu obiectiv este să formăm o echipă puternică pentru sezonul următor”, ne-a declarat antrenorul Daniel Pleșa.

Sportul Chiscani: Olaru – M. Pascu, Iancu, Sima (min. 46: Moise),  Dănăilă (min. 88: Petrescu) – Mohoriță,  Scarlat (min. 85: G. Ioniță), Potor, Iacob - Stroe (min. 65: Cozman), Tarozzi.

CS Făurei: Radu – Lazăr, Sapioniac, Dumitra, Al. Bordei - Chiburță (min.60: Costea), Duncă, Comșa, Gherghișan - Niță, S. Nicoliță.