Sportul Chiscani – Viitorul Cireșu, 0-1

* într-un amical disputat la stadionul din Lacu Sărat

Miercuri după-amiază, Sportul Chiscani și Viitorul Cireșu au susținut un amical pe stadionul din stațiunea Lacu Sărat. Un meci plăcut ochiului, cu multe ocazii de o parte și de alta. Partida de verificare s-a încheiat cu victoria la limită, 1-0, a formației din Cireșu. Însă în repriza a doua Sportul Chiscani a ratat un penalty prin Stroe.

Meciul a avut ritm și ambele formații au trecut, pe rând, pe lângă deschiderea scorului. Cei care au marcat au fost jucătorii liderului din Seria a II-a, a Ligii a V-a, Viitorul Cireșu. După o acțiune prelungită de atac, Robert Ionașcu l-a învins pe portarul de 16 ani al Sportului, Bogdan Cucu.

Jocul s-a mutat cu repeziuciune în ambele careuri dar până la pauză nu s-a mai înscris. Izvoranu de trei ori și Filippo Tarozzi la gazde, Mihai Popa și Percă de la oaspeți și-au trecut numele pe lista ratărilor.

La jumătatea reprizei a doua, Sportul Chiscani a beneficiat de un penalty însă Stroe nu l-a putut învinge pe Olaru, aflat în poarta celor de la Viitorul Cireșu, după ce portarul oaspeților, Matei, a ieșit din teren accidentat.

Sportul Chiscani a început amicalul cu un lot foarte tânăr, cu o medie de vârstă în jurul a 20 de ani: Cucu – Dobre, Sloată, Dănăilă, Tarozzi – G. Ioniță, Scarlat, M. Pascu, Stroe – Cozman, Izvoranu. În repriza a doua au mai intrat Tunea, Iacob, Sima și David.

Viitorul Cireșu: Matei – Drăgan, T. Radu, Iconaru, F. Matei – Mocanu, Percă, Capbun, Ionașcu – M. popa, V. Banciu. Au mai intrat Lupu, Gheorghică, S. Matei.