Sportul Chiscani – Victoria Traian, 1-2 | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Sportul Chiscani – Victoria Traian, 1-2

• partida a contat pentru etapa a 8-a a turneului play-off al Ligii a IV-a • golgheterul etapei a fost Gabriel Niță, cu cinci reușite

În etapa a 8-a a turneului play-off al Ligii a IV-a s-au disputat doar două meciuri.

Partida Viitorul Galbenu – Daous Dava Brăila nu a mai avut loc deoarece echipa gazdă nu a asigurat asistența medicală, iar formația brăileană a câștigat la “masa verde” cu 3-0.

Jocul de la Chiscani, unde s-au întâlnit echipa din localitate, Sportul, locul al treilea și liderul, Victoria Traian, a fost unul fără prea mari realizări. Victoria Traian a fost superioară la capitolul posesie a mingei și cel al ocaziilor de poartă. Dar în afară de cele trei goluri care s-au marcat, puține au fost fazele “incendiare” în cele două careuri.

Mogoș a deschis scorul în minutul12, iar Goleanu putea majora avantajul oaspeților numai că, după o cursă spectaculoasă, atacantul a șutat dar Tunea a scos mingea în corner. Sportul Chiscani a irosit prima șansă de a egala în minutul 33, prin Manole, și a mai avut o șansă de a marca până la pauză numai că Vali Durbacă (min. 43) a trimis mingea, cu capul, peste transversală.

În primul minut al reprizei a doua, Sportul Chiscani a egalat, 1-1, prin Luca, după o acțiune rapidă la care au mai participat Manole și Streche. Trei minute mai târziu, Goleanu a adus-o din nou în avantaj pe Victoria Traian, min. 49: 1-2. În minutul 63, Sima a șutat din lovitură liberă de la 27 de metri dar mingea a lovit bara porții apărate de Olaru. Araujo (min. 67) și-a încercat șansa de la distanță dar Tunea a fost la post și meciul s-a încheiat cu victoria, 2-1, a echipei Victoria Traian.

Sportul Chiscani: Tunea – Dinescu, V. Durbacă, M. Pascu, Fătu – Stroe, Luca, Streche, Sima, Pană – Manole. Pe raportul de joc au mai fost trecuți: Hîncu, G. Ioniță, Cazacu, Dragnea, Ene.

Victoria Traian: Olaru – P. Ioan, Preda, Stănciulescu, Cireașă - C. Ene, C. Pascu, Araujo, Mogoș - Goleanu, Bîrlădeanu. Pe raportul de joc au mai fost trecuți: Ursea, Recuci, Ciocan, Zăgan, R. Oprea, Moldoveanu.

Viitorul Cireșu a câștigat cu 11-1 la ACS Comunal Cazasu. S. Ion (min. 18) a marcat pentru gazde, A. Radu (min. 2, 14), Niță (min. 22, 26, 30, 39, 47), Butiseacă (min. 37), Chirpac (min. 50), Mîță (min. 59), I. Șerbănescu (min. 60) pentru formația din Cireșu.