Sportul Chiscani – Metalul Buzău 2-6

• diferenţa de scor nu reflectă raportul de forţe din teren, Sportul Chiscani evoluând destul de bine în acest meci

Pentru prima dată în acest campionat jucătorii echipei Sportul Chiscani au evoluat cu ambiţie şi determinare, mingea a circulat pe trasee care au pus în dificultate apăratrea adversă însă echipa pregătită de Georgel Pascu a pierdut din nou la patru goluri diferenţă, 6-2, un scor care însă nu reflectă raportul de forţe din teren. Echipa din Chiscani a început bine jocul şi, în minutul 2, a beneficiat de o lovitură liberă, Costache a şutat peste zid dar Toader a fost la post. Două minute mai târziu, Gaşpar i-a pasat lui Techiu şi acesta a deschis scorul cu un şut la colţul scurt. Iacob a fost la un pas de gol în minutul 8 însă nu a mai greşit ţinta opt minute mai târziu şi a restabilit egalitatea, 1-1. Putea fi 2-1 pentru Sportul Chiscani în minutul 32, dar la centrarea perfectă a lui Liviu Boariu, Techiu a sărit în contratimp şi nu a putut relua mingea spre poartă din 3 metri şi, cum ocaziile se răzbună, la faza imediat următoare, pe contraatac, oaspeţii au marcat prin Alin Iacob. Şapte minute mai târziu a urmat o gafă de proporţii a lui Gheţu care i-a făcut cadou mingea lui Iacob, acesta a intrat în careul gzdelor şi a fost faultat de acelaşi jucător iar Metalul s-a desprins la 3-1, după ce Păun a transformat lovitura de la 11 metri. Sportul Chiscani a dominat finalul de repriză dar nu au reuşit să înscrie.

La reluare, Sportul Chiscani a avut zece minute bune de joc, a obţinut un penalty prin Liviu Boariu şi tot acelaşi jucător a redus din diferenţă iar partida se relansa. Însă, pe fondul dominării echipei gazdă, buzoienii au obţinut o lovitură liberă, mingea şutată de Benga a lovit pământul şi a poposit la colţul lung al porţii apărate de Turiac şi Metalul conducea cu 4-2. Huţu (min. 60), Costache (min. 66) şi Techiu (min. 80) l-au încercat cu şuturi de la distanţă pe Toader însă portarul oaspeţilor a avut intervenţii bune de fiecare dată. În prelungirile reprizei a doua, Lungoci a mai înscris de două ori şi Metalul Buzău s-a impus cu 6-2.

Sportul Chiscani: Turiac – Gaşpar, Gheţu (min. 40: Huţu), Moroianu, Dumitrana (min. 46: Mirescu) – L. Boariu, Costache, Chihaia, Bălan – Vlad (min. 46: Ndigwe), Techiu.