Sportul Chiscani, învinsă de arbitri

• formaţia gazdă a pierdut cu 3-2 partida cu Înainte Modelu • un apărător l-a umplut de sânge pe Moldoveanu, însă centralul  Gabriel Mihuleac din Iaşi nu a acordat penalty pentru Sportul • gazdelor le-a fost refuzat un penalty şi în repriza a doua • oaspeţii au marcat golul al treilea după un fault grosolan în atac

Sâmbăta trecută, brigada formată din Gabriel Mihuleac din Iaşi la centru, Andrei Ionut Răzvan şi Alexandru Iftime din Piatra Neamţ a privat-o pe Sportul Chiscani de un rezultat pozitiv.

Sportul Chiscani a fost superioară la capitolul posesie a mingei şi la raportul ocaziilor clare de gol, însă Înainte Modelu a deschis scorul în minutul 3 după un contraatac finalizat de Cristian Flisc. În următorul sfert de oră echipa gazdă a ratat trei ocazii. În minutul 5 Boga nu a reuşit să-l învingă pe Voicu, a urmat o acţiune a lui Moldoveanu (min. 10), dar jucătorul gazdelor a fost lovit în cap de un apărător şi s-a ales cu o zgârietură de cinci centimetri, care a sângerat abundent, însă centralul nu a văzut infracţiunea. În minutul 20, Bogdan Dumitru a centrat de pe stânga, iar Mihai a şutat de la marginea careului mic pe lângă poartă. La faza imediat următoare, pe contraatac, Înaintre Modeulu a marcat prin Ulmeanu şi şi-a dublat avantajul. Până la pauză Sportul Chiscani s-a masat cu întreg efectivul în jumătatea adversă dar a înscris doar o singură dată, în minutul  42 prin Zaharia, după o centrare a lui Mihai. Dar cu cinci minute înainte Zaharia a trimis mingea în transversală. Putea fi 2-2 în minutul 44 însă Mihai, de la doar 5-6 metri, poziţie centrală, a trimis mingea peste transversală.

Formaţia din Chiscani a dominat teritorial şi la începutul reprizei a doua şi a irosit două şanse de a egala prin Moldoveanu (min. 60) şi Bogdan Dumitru (min. 66). Două minute mai târziu, Flisc a reuşit “dubla”, şi Înainte Modelu a refăcut avantajul de două goluri. Replica gazdelor a venit imediat dar Alin Radu (min. 71) a fost locat în momentul şutului, iar în minutul 74 Preda a trimis mingea pe lângă poartă. Înainte de această fază unul dintre apărătorii echipei vizitatoare a jucat mingea cu mâna în carul propriu dar centralul, mărinimos, nu a acordat lovitură de la 11 metri pentru gazde. Alin Radu a fost faultat dur în careu în minutul 78, iar Adamache a redus din diferenţă şi Sportul mai avea de recuperat un singur gol. Putea fi 3-3 în minutul 79 dar Voicu a scos de sub transversală mingea şutată de Moldoveanu şi Sportul Chiscani a pierdut cu 3-2 disputa cu Înainte Modelu.

Sportul Chiscani: Popescu – Bălan, Preda, Boga, B. Dumitru – Lovin (min. 25: Zaharia), Chihaia (min. 84: Gavrilă) - Mihai (min. 63: M. Pascu), Adamache, Moldoveanu – A. Radu.