Sportul Chiscani, învinsă cu 2-1 de CSM Rm. Sărat

* după un penaty făcut cadou gazdelor de arbitrul de centru, în prelungirile reprizei a doua

Sportul Chiscani a fost la câteva minute de a realiza prima surpriză la nivelul Ligii a III-a, din 2021, însă, deși a condus cu 1-0, a pierdut cu 2-1 în deplasarea de la CSM Rm. Sărat, golul al doilea al gazdelor fiind marcat dintr-un penalty pe care fotbaliștii Sportului l-au contestat vehement.

Prima repriză a fost echilibrată și cu doar două ocazii în contul celor de la Rm. Sărat. În minutul 37, Florin Cazan a șutat de la 16 metri, Tunea a respins mingea în lateral, a urmat un al doilea șut al gazdelor, expediat de Ionuț Roman dar și de data aceasta portarul Sportului a fost la post.

Pe contraatac, echipa din Chiscani putea deschide scorul în minutul 53, când, după o centrare a lui Iordache, Tarozzi a șutat la poartă din marginea careului mic, însă Mihăescu a deviat mingea în corner.

Sportul a reușit să deschidă scorul în minutul 80, prin Valentin Stroe care l-a învins pe Mihăescu cu un șut de la 20 de metri. CSM Rm. Sărat putea egala în minutul următor însă mingea șutată de Roman a fost scoasă de la rădăcina barei de Tunea. Echipa gazdă a egalat în minutul 84, după o fază fixă, prin Câmpeanu. Partida s-a încheiat însă cu victoria la limită, 2-1, a echipei gazdă care a primit un penalty cadou, în minutul 92, transformat de Constantinescu.

Sportul Chiscani: Tunea – Iordache, Dobrin, M. Pascu, Sima (min. 85: Dobre) - Tarozzi (min. 60: Novac), Chihaia, Giol, Stroe - Bolozan (min. 70: G. Capbun), Buzatu.