Sportul Chiscani, învinsă cu 1-0 de Metalosport Galaţi

echipa din Chiscani a controlat jocul cap coadă, şi-a creat ocazii dar nu a avut om de gol  • nici şansa nu le-a surâs elevilor lui Georgel Pascu • arbitrul Marius Spânu le-a refuzat un penalty clar gazdelor

Sportul Chiscani a controlat cap coadă meciul cu Metalosport însă la final gălăţenii au fost cei care au plecat cu toate punctele. Echipa gazdă nu a avut nici de această dată om de gol, însă nici arbitrajul nu a fost unul bun, pentru că, în partea a doua a partidei, gazdelor le-a fost refuzat un penalty clar, la un henţ în careul gălăţean care s-a văzut şi din avion, însă centralul bucureştean Marius Spânu a trecut cu vederea acestă fază. De altfel, Spânu a acordat doar 3 minute de prelungire pentru repriza a doua, în condiţiile în care s-au făcut opt schimbări, iar jocul a fost întrerupt în două rânduri, câte un minut cel puţin, pentru tot atâtea accidentări.

Sportul Chiscani şi-a dorit să câştige acest joc şi şi-a creat o primă ocazie de gol în minutul 2, dar Zărnescu, din lovitură liberă, a trimis mingea peste transversală. Şase minute mai târziu, gazdele au periclitat din nou poarta apărată de Olteanu. Zărnescu i-a pasat lui Mirescu, acesta a deviat mingea spre Techiu numai că atacantul gazdelor a fost blocat de adversarul direct. Pe fondul dominării echipei gazdă, Metalosport a reuşit un contraatac în urma căruia a obţinut o lovitură liberă, Constantinescu a reluat mingea, cu capul, spre poartă, însă Tudor a fost la post. Sportul Chiscani a continuat să dicteze ritmul partidei fără însă a periclita poarta apărată de veteranul Olteanu. Şi, cum ocaziile se răzbună, la a doua acţiune în care au reuşit să treacă de jumătatea terenului, gălăţenii au deschis scorul. În minutul 24, nemarcat de nimeni la marginea careului, Munchiu a şutat în stânga lui Tudor, iar portarul gazdelor a fost nevoit să scoată mingea din plasă. Până la finalul primei reprize, Sportul Chiscani a asediat careul advers însă gălăţenii s-au apărat cu întreg efectivul astfel că tabela a rămas nemodificată.

Sportul Chiscani a dominat autoritar şi partea a doua a întâlnirii dar jucătorii ajunşi la finalizare au ratat şansa de a-şi readuce echipa în joc. La zece minute de la reluare, Techiu a centrat în faţa porţii, însă mingea s-a scurs în afara terenului fără ca vreunul dintre jucătorii gazdelor să o poată trimite în plasă. Cel mai periculos jucător al gazdelor a fost fundaşul central Claudiu Boariu. Acesta a şutat foarte bine de la 30 de metri în minutul 60 însă mingea a trecut puţin peste poartă. Cinci minute mai târziu Boariu a centrat în careu dar Mucuţă a trimis mingea peste transversală. Un minut mai târziu Zărnescu a executat foarte bine un corner însă Teleagă, atent, a respins mingea în afara terenurlui. Sportul Chiscani a continuat să atace, iar acţiunile gazdelor s-au sucedat cu mare repeziciune. În minutul 70, Gâţă a respins greşit mingea şutată de Gigel Costache, aceasta a ajuns la Bălan, care a şutat violent de la marginea careului dar Olteanu a fost la post. Bălan şi-a încercat din nou şansa dar nu a cadrat mingea pe spaţiul porţii, iar în minutul 72 Claudiu Boariu a reluat mingea pe spate dar, atent, Olteanu a reţinut-o. La o acţiune a lui Bogdan, unul dintre fundaşii oaspeţilor a jucat mingea cu mâna însă centralul a lăsat jocul să continue. Gigel Costache şi Claudiu Boariu şi-au trecut din nou numele pe lista ratărilor. În repriza a doua, jucătorii echipei Metalosport  au trecut periculos de mijlocul terenului abia în minutul 83, însă acţiunea lor a fost stopată de Pârlog. Cu toate că a avut o posesie foarte bună a mingei şi şi-a creat ocazii de gol cât pentru trei jocuri, Sportul Chiscani a pierdut cu 1-0 meciul cu Metalosport.

Sportul Chiscani: Tudor – Gaşpar (min. 46: Mucuţă), C. Boariu, Pîrlog, Zărnescu – Mirescu (min. 59: Bălan), Costache (min. 87: Bordei), Bogdan, Huţu (min. 74: Cireaşă) - Techiu, Chihaia.

Metalosport Galaţi: Olteanu – Gâţă, Teleagă, Sevastian, Oprea – Munchiu, Apostol, I. Chiriac (min. 46: Istrate), Mihu (min. 91: Stancu), - D. Chiriac (min. 74: Zaharia; min. 92: Medinţă), Constantinescu.