Sportul Chiscani încheie sezonul competițional cu o înfrângere

* echipa antrenată de Daniel Pleșa a pierdut cu 3-1 partida cu CSM Râmnicu Sărat * Stroe a irosit trei mari ocazii de gol, Potor una * CSM-ul a trimis de două ori mingea în barele porții lui Tunea

Sportul Chiscani a încheiat sezonul competițional 2021-2022 cu o înfrângere, 3-1, pe teren propriu, în partida cu CSM Rm. Sărat. Diferență mare de atitudine din partea jucătorilor echipei Sportul între partida tur din play-out și cea retur de la Chiscani. Echipa din Chiscani a câștigat cu 1-0 în deplasare, cu toate că din minutul 77 a evoluat cu un jucător mai puțin, în timp ce în partida retur toată echipa a jucat cu gândul la vacanță.

Practic soarta partidei s-a decis în doar două minute. În minutul 13, Ștefan Crețu i-a pasat lui Socol care a deschis scorul. Un minut mai târziu, Pâslaru a centrat de pe stânga iar Crețu a dublat avantajul echipei vizitatoare, min. 14, 2-0. Însă ar fi putut fi 3-0 pentru CSM Râmnicu Sărat dacă în primul minut Tunea nu avea o intervenție foarte bună în fața lui Crețu.

Sportul putea egala tot în decursul a două minute, însă Potor (min. 23) a șutat din 7-8 metri total imprecis iar Stroe (min. 24), tot de la aceeași distanță, a dat o pasă la portar. Finalul de repriză a aparținut echipei gazdă. Sportul a avut o dublă șansă de a înscrie, în minutul 32, când Mohoriță a centrat în fața porții numai că Stroe a dat cu capul pe lângă minge, iar Tarozzi a șutat la rădăcina barei, însă Toader a respins mingea în corner. Stroe a mai dat o pasă la portar în minutul 40, când de asemenea s-a aflat într-o situație foarte bună de a înscrie.

CSM-ul a ripostat prin două contraatacuri tăioase, însă Crețu (min. 40) a trimis mingea în transversală iar Pâslaru a țintit bara din dreapta a porții lui Tunea.

La două minute de la reluare, după o centrare perfectă a lui Tarozzi din lovitură liberă, Stroe a ratat din 3-4 metri. A urmat o perioadă de joc între cele două careuri până în minutul 77 când, după un corner al CSM-ului, Tunea a avut un reflex salvator la șutul lui Ceaușel și a limitat proporțiile înfrângerii. Două minute mai târziu, după o pasă în adâncime a lui Pâslaru, Tîrîlă a dus scorul la 3-0 pentru CSM Râmnicu Sărat. Sportul Chiscani a reușit să înscrie golul de onoare în minutul 85, din penalty, prin Mororiță.

În urma acestei înfrângeri, Sportul Chiscani, cu doar 9 puncte, încheie turneul play-out pe locul al 6-lea, în Seria a II-a, poziție retrogradabilă.

Sportul Chiscani: Tunea – G. Ioniță (min. 18: Potor), M. Pascu, Sima, Dănăilă - Mohoriță, Iancu, Iacob, Tarozzi (min. 75: Scarlat) – Izvoranu (min. 69: Cozman), Stroe (min. 69: Petrescu).