Sportul Chiscani a început, vinerea trecută, cantonamentul montan

• în drum spre Lepşa, echipa din Chiscani a susţinut un amical la Buzău, cu Metalul • buzoienii au câştigat cu 2-0, goluri marcate în ultimele patru minute ale meciului • la Sportul au lipsit titularii Mădălin Pascu, convocat la naţionala U17, Coman, Chihaia, Dumitru, dar şi noile achiziţii Sima şi Dobrin

Vinerea trecută, Sportul Chiscani a plecat într-un cantonament montan de 10 zile la Lepşa, acolo unde jucătorii pregătiţi de Adrian Baldovin îşi vor “încărca bateriile” în vederea returului Ligii a III-a. Nu au plecat în cantonament Sima, accidentat în amicalul cu Sporting Lieşti, Dobrin, Coman şi Mădălin Pascu, acesta fiind convocat la lotul României U17.

Mădălin Pascu s-a prezentat pe 31 ianuarie la Centrul Naţional de Fotbal de la Buftea. Pe 1 februarie, înaintea turneului amical pe care-l vor disputa în Spania, în perioada 7-11 ianuarie, tricolorii U17 antrenaţi de Daniel Mogoşanu au susţinut testul Vameval, pe care juniorul Sportului Chiscani l-a trecut cu brio. Tricolorii U17 vor pleca marţi în Spania, acolo unde vor susţine trei partide de verificare, cu Suedia, Cehia şi Norvegia.

Vineri dimineaţă, în drum spre Lepşa, Sportul Chiscani a disputat un amical la Buzău cu Metalul, o partidă în care Adirian Baldovin i-a menajat pe Chihaia şi Bogdan Dumitru, care au suferit accidentări uşoare în partida cu Sporting Lieşti.

Cu toate acestea, Sportul Chiscani a jucat de la egal la egal cu Metalul Buzău şi conform derulării ostilităţilor din teren formaţia din Chiscani ar fi trebuit să obţină un rezultat pozitiv numai că două gafe ale portarului Baltag au făcut ca Metalul să câştige cu 2-0.

Sportul Chiscani a irosit prima ocazie de gol a partiei prin Zaharia, iar replica gazdelor a venit în minutul 17, când Ispir a şutat din 6 metri peste transversală. Metalul a avut şansa de a deschide scorul în minutul 21, dar Răileanu, a trimis mingea, din lovitură liberă de la 18 metri, în bara din dreapta a porţii apărate de Popescu. În finalul primei reprise, Sportul Chiscani a irosit trei ocazii, prin Negru (min. 36), Honea (min. 40) şi Bălan (min. 44), cu menţiunea că la ultima ocazie jucătorul Sportului s-a aflat faţă în faţă cu portarul Toader.

În minutul 51, Popescu s-a remarcat la şutul lui Spătaru, iar cinci minute mai târziu a fost rândul portarului formaţiei buzoiene să evite golul la şutul lui Alin Radu.

În minutul 86, în urma unei greşeli în lanţ a jucătorilor oaspeţI, Ceauşu a înscris ca la antrenament. La ultima fază a partidei, Baltag a degajat neglijent mingea, care a ajus la Mihai Ion, buzoianul a îndeplinit o simplă formalitate şi Metalul s-a impus cu 2-0.

Sprtul Chiscani: Popescu (min. 60: Baltag) – Mihai, Boga, Preda (min. 59: Cristea), Bălan – Iordache, Varea, Honea, Zaharia – A. Radu (min. 70: Gavrilă), Negru.