Sportul Chiscani, în marş triumfal spre Liga a III-a

În etapa a 14-a a Ligii a IV-a s-au înregistrat trei victorii în deplasare, două remize şi numai Viitorul Însurăţei s-a impus pe teren propriu. Derby-ul de pe Municipal a fost câştigat cu acelaşi scor, 4-2, ca şi în tur, de Sportul Chiscani. Ca şi în celelalte partide derby disputate de echipa pregătită de Georgel Pascu, golgeterul Vali Durbacă şi-a trecut numele pe lista marcatorilor, el realizând chiar un hat-trick de această dată. La finalul partidei Georgel Pascu şi-a felicitat jucătorii pentru rezultat dar mai ales pentru modul în care au abordat acest meci. "Este al 14-lea succes consecutiv, suntem pe un drum ascendent şi îi felicit pe jucători pentru ceea ce au făcut în teren, însă nu trebuie să lăsăm ştacheta jos. Primarul Ion Crăciun şi Consiliul Local Chiscani ne asigură condiţii foarte bune de pregătire, iar noi răspundem prin rezultate, de aceea vrem să încheiem anul 2015 cu victorii pe linie", a declarat imediat după meci Georgel Pascu. La Însurăţei gazdele au condus cu 3-1 la pauză, însă în repriza a doua Voinţa Plopu a revenit în joc şi avea avantaj de un gol, 4-3, în minutul 61. Viitorul Însurăţei a dominat, însă finalul de meci şi s-a impus cu 5-4 graţie golurilor marcate de Mădălin Ion şi Georgică Oprea. Pe stadionul "Ştefan Vrăbioru" Victoria Cazasu a condus cu 1-0 până în minutul 79 când Toader, de la Viitorul Ianca, a reuşit să egaleze, iar Voinţa Vişani a obţinut in extremis o remiză pe teren propriu cu CS Făurei graţie golului marcat de Iulian Dobrică în minutul 86. Victoria Traian a realizat scorul etapei, 6-2, în deplasarea de la Voinţa Şuţeşti la capătul unui meci în care Cristian Ciocan a marcat de trei ori în poarta gazdelor.
După etapa a 14-a pe locul întâi se află Sportul Chiscani cu 42 de puncte, poziţia a doua este deţinută de Viitorul Însurăţei cu 31 puncte, iar a treia de Victoria Traian cu 30 puncte.