Sportul și Suporter Club Brăila au remizat, 2-2, într-un amical, la Chiscani

• Streche și Stroe au marcat pentru Sportul, Straua și Fătu pentru echipa brăileană

Sportul Chiscani, formație cu mare tradiție în fotbalul județean și cu multe participări în Liga a III-a, a remizat, 2-2, pe teren propriu, sâmbăta trecută, în amicalul cu Suporter Club Brăila, formație înființată în martie 2022, care va evolua în premieră în Liga a IV-a.

Meciul a început în nota de dominare a echipei din Chiscani și golul a venit foarte repede, în minutul 3, când Streche a șutat din careu și l-a învins pe Baltag. Bucuria echipei gazdă a durat doar două minute pentru că Suporter Club a restabilit egalitatea, după un contraatac rapid finalizat cu gol de Straua.

După o acțiune colectivă, Stroe a adus din nou formația gazdă în avantaj: minutul 21: 2-1 pentru Sportul Chiscani.

Formația pregătită de Dragoș Trofin a echilibrat jocul la mijlocul terenului, a atacat cu mai mult curaj iar eforturile au fost răsplătite cu un eurogol înscris de Fătu, astfel că în minutul 41 scorul a redevenit egal, 2-2.

La zece minute de la reluare, Suporter Club Brăila putea trece în avantaj, însă mingea șutată de Bălănică a lovit bara.

În continuare s-a jucat pe contre iar tabela nu s-a mai modificat. Decu, de la echipa brăileană a văzut cartonașul roșu. El a faultat în calitate de ultim apărător dar infracțiunea nu s-a petrecut în careu ci în afara lui, astfel că partida s-a încheiat la egalitate, 2-2.

Sportul Chiscani: Hîncu – G. Ioniță, M. Pascu, Sima, R. Fătu – Manole, Streche, C. Pascu, Rîndunică - Stroe, Bolozan. Au mai jucat: Cucu, Dinescu, Nuțu, Sgîrcitu, R. Cotigă, Dobrotă, Gavrilă, Stoian.

Suporter Club Brăila: Baltag – V. Frînaru, Decu, Moise, Burtea –  Dima, Fătu, Pădureț – Dinu, Straua, A. Aurică. Au mai jucat: Viroagă, Bălănică, Grama, I. Băutu, B. Frânaru, Buhai, Crețu, Țuțuianu.