Sporting Liești – Viitorul Ianca, 1-0

* scorul final a fost decis de o greșeală impardonabilă a portarului Vlăsie * conform jocului, partida trebuia să se încheie la egalitate

Viitorul Ianca putea obține un rezultat pozitiv pe terenul celor de la Sporting Liești, în etapa a 4-a a turneului play-out al Ligii a III-a, dacă portarul Vlăsie nu făcea o gafă impardonabilă în minutul 18 și nu primea gol dintr-o lovitură liberă executată de Gicu Iordache, de la 28 de metri.

Până la dechiderea scorului, după o acțiune personală, Stan (min. 12) a trimis mingea pe lângă poartă. Replica echipei Viitorul a venit imediat, Ciucureanu i-a pasat lui Marius Coman, dar atacantul echipei vizitatoare a fost blocat în momentul șutului, însă a obținut un corner. Ciucureanu a centrat în careu dar Băluță, din 6 metri, a trimis mingea pe lângă poartă.

Sporting a deschis scorul în minutul 18 și putea să-și dubleze avantajul în minutul 22, când Chiriac a șutat din careu, dar Vlăsie a deviat mingea în lateral.

În penultimul minut al primei reprize, Sporting Liești a mai irosit o șansă de a marca, prin Chiriac.

Repriza secundă a aparținut echipei din Ianca. Viitorul putea egala în minutul 57, însă portarul echipei gazdă a reținut mingea șutată de Ciucureanu.

Sporting a mai reușit o fază interesantă în minutul 63 când Chiriac a centrat din corner, însă Crihană a trimis mingea, cu capul, peste transversală. Băluță (min. 72) a șutat de la marginea careului dar portarul Cilighidreanu a fost la post, iar la faza imediat următoare Mucuță a recuperat mingea la mijlocul terenului dar a șutat-o mult peste poartă.

În minutul 89, Moroianu l-a deposedat în propriul careu pe Iordache și partida s-a încheiat cu victoria la limită, 1-0, a echipei Sporting Liești.

În etapa următoare Viitorul Ianca va juca la Plopu cu Dacia Unirea Brăila.

Viitorul Ianca: Vlăsie (min. 46: Mihai) – M. Iordache, Popa, Moroianu, Ciochină (min. 46: Coteț) – Postolea (min. 43: Mucuță), M. Dima - Băluță, Ciucureanu, Petrache (min. 61: D. Cheleș) - M. Coman (min. 61: Șoptică).