Sport Plus a condus cu 1-0 și 2-1 la seturi la Academia de Volei Tomis Constanța

* echipa constănțeană s-a impus în final cu 3-2

Echipa de volei Sport Plus Brăila a avut o evoluție foarte bună în primele trei seturi, în deplasarea de la Academia de Volei Tomis Constanța. Voleibalistele pregătite de Nicușor Harabagiu au condus cu 1-0 și 2-1 la seturi, însă a urmat o perioadă mai puțin reușită de care au beneficiat jucătoarele echipei gazdă, iar de la 1-2, Academia de Volei Tomis Constanța a egalat la 2-2 și s-a impus cu 3-2 în decisiv.

Sport Plus a început foarte bine primul set. Voleibalistele formației brăilene au condus cu 15-10 și 21-18, după care a urmat o revenire a echipei gazdă care a egalat la 23-23 și 24-24. Echipa de la Dunăre a gestionat foarte bine finalul de set și s-a impus cu 27-25. Sport Plus a condus ostilitățile în teren și jumătate din setul secund. Echipa brăileană a condus pe tabelă cu 15-8 și 21-16, însă finalul actului al doilea a fost adjudecat de echipa gazdă, cu 25-22, iar scorul pe seturi a devenit 1-1. Pauza a fost un sfetnic bun pentru gruparea brăileană care a avut o prestație superioară adversarei. Sport Plus a condus cu 16-12, 18-15 și 23-20 și s-a impus în final cu 25-22. Din acest moment a urmat o cădere valorică a formației vizitatoare. Academia de Volei Tomis Constanța a restabilit egalitatea la seturi, 2-2, după ce a câștigat actul al patrulea cu 25-14, iar în decisiv echipa gazdă s-a impus cu 15-6.

“Am pierdut cu 3-2 din cauza lipsei de concentrare în partea a doua a meciului. Nu am reușit să ne păstrăm ritmul ridicat pe tot parcursul meciului. Pe ansamblu, nu am făcut un joc rău, dar pe final am cedat ușor ultimele două seturi. Probabil vârsta lotului sau alte probleme pe care nu le-am știut au generat acest insucces. Vom analiza acest meci, vom vedea ce am făcut bun, ce trebuie să remediem ca să abordăm la victorie următoarea partidă”, ne-a declarat antrenorul Nicușor Harabagiu.

Lotul echipei Sport Plus: Melania Duțu, Elena Nedelcu, Alexandra Laurici, Cătălina Mărgărit, Maria Belu, Nadia Staicu, Alegria Rusoiu, Anda Baciu, Alesia Cristea.