SPORT. Meciuri de șase goluri în Liga Europa pentru Steaua și Astra

Formaţia Steaua a învins, joi seară, pe teren propriu, cu scorul de 6-0, echipa daneză AaB Aalborg, într-un meci din prima etapă a grupei J a Ligii Europa, în care a înscris toate golurile în repriza a doua. Golurile partidei au fost marcate de Sânmărtean, în minutul 51, Raul Rusescu, în minutele 59 şi 73, şi Keşeru, în minutele 61, 65 şi 72.

Partida s-a disputat fără spectatori, după o decizie a UEFA care a sancţionat campioana României ca urmare a scandărilor rasiste de la meciul cu Ludogoreţ Razgrad, contând pentru returul play-off-lui Ligii Campionilor. La meci a asistat şi selecţionerul Victor Piţurcă, menționează Mediafax.
Următorul meci al Stelei va avea loc la 2 octombrie, în deplasare, cu Dinamo Kiev. Partida se va disputa de la ora 20.00.

Echipa croată Dinamo Zagreb a învins-o pe Astra Giurgiu cu scorul de 5-1 (3-0), în meciul disputat aseară, pe stadionul "Maksimir" din Zagreb, în Grupa D a Europa League la fotbal. Algerianul Soudani a marcat primele trei goluri ale lui Dinamo Zagreb (17, 24, 45+1). Gazdele au mai punctat prin tinerii Angelo Henriquez (70) și Ante Coric (90+2), inspirat introduși de antrenorul Mamic. Între reușitele lor a venit golul de onoare al lui Aurelian Chițu (82), și el intrat în repriza secundă.
Astra Giurgiu a dezamăgit, fiind umbra echipei care a eliminat-o pe Olympique Lyon, iar Dinamo Zagreb a jucat mai bine decât în cele două meciuri cu Petrolul Ploiești, valorificând și experiența superioară, relatează Agerpres. Deși indiscutabil mai bune, gazdele au avut și doza lor de șansă, diferența la pauză fiind exagerată, cu un gol marcat cu mare ușurință în singurul minut de prelungire al primei reprize.