Spectacol fotbalistic la Cupa “Moş Crăciun” la fotbal în sală

• ediţia a V-a a fost câştigată la loviturile de departajare de Fratellini M14 Galaţi • podiumul a fost completat de Juventus şi PNT

Ediţia a V-a a Cupei “Moş Crăciu” la fotbal în sală, competiţie organizată în acest an de Paul Stoian, Florin Boitoş şi Liviu Puznava, în sala de jocuri de la LPS Brăila a fost o reuşită din toate punctele de vedere. Ca de obicei a fost o competiţie caritabilă, banii strânşi, 6 000 lei fiind donaţi lui Andrei Raul Iacob, un băieţel de doar 6 ani diagnosticat cu tumoră de trunchi cerebral cu evoluţie imprevizibilă.

La turneu au participat opt echipe, toate având în componenţă foşti şi actuali fotbalişti, vedetele fiind George Miron, jucătorul lui FC Botoşani, cotat la 1 milion de euro, pe care Gigi Becali îl doreşte la FCSB, Andrei Crăciun, titular în lotul Roâniei de fotbal în sală Sorin Frunză şi nu numai.

Meciurile au fost spectaculoase, rezultatele multora dintre ele fiind stabilite la loviturile de departajare.

Campioana ediţiei a V-a este Fratellini M14 Galaţi, formaţie care, în finala mare, s-a impus cu 4-3, la loviturile de departajare în faţa celor de la Juventus Brăila.

Meciul a fost spectaculos. Juventus a controlat prima repriză şi la pauză conducea cu 2-0, după golurile marcate de Sorin Techiu şi Ionuţ Huţu. La acest scor Huţu a irosit o ocazie rarisimă de a înscrie cel de-al treilea gol. Repriza a doua a aparţinut gălăţenilor care au marcat de două ori prin Sorin Frunză şi Marius Nejneru şi partida se relansa în minutul 34. Spânache a avut golul victoriei în picior dar a irosit o ocazie monumentală astfel că s-a ajuns la loviturile de departajare. Cotigă a marcat pentru Juventus, Huţu şi Techiu au ratat, Frunză şi Cucu au înscris şi gălăţenii au câştigat competiţia cu 4-3.

Pe locul al treilea s-a clasat PNT care s-a impus cu 4-2 în finala mică pe care au disputat-o în compania echipei Dinamo Brăila.

Pe locul al cincilea s-a clasat Pretenaşii cu 3 puncte în grupă, Dacia Unirea a acumulat un singur punct, la fel ca şi Turinado. Alex Neta, fostul golgeter al Daciei Unirea a avut o prestaţie bună dar, încropită în pripă, echipa sa, AC Milan, nu a reuşit să obţină niciun punct.

Primele trei clasate au primit diplome, cupe şi medalii, celelalte competitoare diplome de onoare. Au fost acordate şi două premii speciale, Stelian Cucu fiind desemnat cel mai bun jucător iar Liviu Puznava, cel mai bun portar.

Au arbitrat impecabil semifinalele şi finalele Georgel Badea şi Ionuţ Rădulescu.