Spectacol și goluri în amicalul Viitorul Cireșu – Suporter Club Brăila, scor 4-3

• Mihai Popa a fost jucătorul meciului

A plouat la propriu și la figurat cu goluri pe stadionul din Urleasca în amicalul Viitorul Cireșu – Suporter Club Brăila, încheiat cu scorul de

4-3 în favoarea primei formații. Însă, în afară de cele șapte goluri, au fost și multe mari ratări de o parte și de alta, iar jucătorul meciului a fost Mihai Popa, cu două reușite de efect în repriza a doua.

Niță a țintit bara în minutul 10 iar în minutul 25 Alin Radu a deschis scorul pentru Viitorul Cireșu. A urmat o fază spectaculoasă realizată de Stelian Nicoliță, însă fostul atacant din Liga a II-a de la Dacia Unirea a driblat tot ce a avut în cale dar a ratat de la 1 metru, în minutul 27.

Suporter Club a ripostat în minutul 30, însă mingea șutată de Dima a trecut razant cu bara. La faza imediat următoare, Gabriel Niță a marcat și Viitorul conducea cu 2-0, acesta fiind și rezultatul la finalul primei reprize.

La șase minute de la reluare, Suporter Club putea reduce din diferență la șutul violent al lui Fătu, însă portarul G. Drăgan a avut un reflex salvator. Bălănică a irosit o mare ocazie de gol în minutul 54, singur cu portarul advers, dar și-a răscumpărat greșeala și a marcat în minutul 59. În minutul 65, Mihai Popa a driblat tot ce a avut în cale și a marcat pentru 3-1. În minutul 70, Popa a realizat “dubla” după ce a marcat un eurogol pentru 4-1. Pe final de meci, echipa brăileană a mai înscris de două ori prin Fătu (min. 80) și Bălănică (min. 83) iar amicalul s-a încheiat cu 4-3, în favoarea echipei Viitorul Cireșu.

Viitorul Cireșu: G. Drăgan – V. Ion, Grecu, Cotigă, I. Popa – Niță, Mîță, A. Radu, Pungă - Butiseacă, S. Nicoliță. Au mai jucat: M. Popa, S. Matei, Cîrnu, B. Stan, I. Stan, I. Matei, Dumitru, Costea.

Suporter Club: Baltag – Topciu, Decu, Moise, Burtea – Dima, Pădureț, Fătu, Dinu – Straua, A. Aurică. Au mai jucat: Viroagă, I. Băutu, Bălănică, Măd. Popa, Grama, Crețu, F. Băutu.