Spectacol în partida HC Dunărea – Rapid București, 29-35

• handbalistele echipei brăilene au condus și la 3 goluri în prima repriză, dar la pauză scorul a fost egal, 19-19 • Rapid și-a asigurat victoria în ultimul sfert de oră al partidei • HC Dunărea joacă finala mică a Supercupei cu CSM Târgu Jiu

HC Dunărea și Rapid București au oferit spectatorilor un frumos spectacol, în cea de a doua semifinală a Supercupei României. Echipa pregătită de Costică Buceschi și Cristian Preda a dictat ritmul jocului timp de 45 de minute, finalul a fost gestionat însă foarte bine de Rapid iar formația bucureșteană și-a asigurat locul în finala mare, după ce a învins cu 35-29.

Da Rocha a deschis scorul, Kassoma a egalat, dar Kanaval a marcat imediat pentru 2-1. Jocul a continuat sub semnul echilibrului, astfel că s-au consemnat pe tabelă trei egalități, ultima la 5-5, în minutul 7. Din acest moment, HC Dunărea a înscris de două ori la rând, prin Da Rocha și Kanaval și s-a desprins la două lungimi, 7-5, în minutul 8. Formația brăileană și-a păstrat acest avantaj până în minutul 15, când egalitatea s-a restabilit, 10-10, grație reușitei Elizei Buceschi. A urmat iar o perioadă foarte bună a grupării de la Dunăre, care s-a distanțat la trei goluri, 14-11, în minutul 21. Rapid a înscris de trei ori la rând, ultima dată prin Ostase, astfel că în minutul 24 scorul era din nou egal, 14-14. HC Dunărea a continuat să-și domine adversara și a pus din nou un decalaj de două goluri între ele, min. 27: 17-15, min. 28: 19-17, însă după primele 30 de minute scorul a fost egal, 19-19.

În primele minute din repriza a doua, jocul a continuat să fie la fel de spectaculos. Da Rocha a marcat pentru 20-19, au urmat două goluri în contul Rapidului, au marcat Ostase și Grozav, iar formația bucureșteană a trecut pentru prima dată în avantaj. Însă HC Dunărea a revenit în joc, a marcat de trei ori și a preluat conducerea, 23-21 în minutul 38.

Treptat jocul s-a înclinat către poarta echipei brăilene. Ciucă a apărat foarte bine, chiar și două aruncări de la 7, Orlane Kanor a fost de neoprit, astfel că în minutul 56 Rapid conducea cu 31-29. În final, formația bucureșteană s-a impus cu 35-29.

HC Dunărea joacă finala mică a Supercupei cu CSM Târgu Jiu.

Pentru HC Dunărea au marcat: Da Rocha 6 goluri, Gonzalez 4, Kanaval 4,  Schmeltzer 3, Quintino 2, Mohamed 2, Severin 2, Jezic 2,  Liscevic 2, Udriștioiu 1, Araujo 1, iar pentru Rapid au înscris: O. Kanor 11 goluri, Badea 6, Buceschi 5, Grozav 5, Ostase 3, Fernandez 2, Neesgaard 1, Kassoma 1, L. Kanor 1.