Sorana Cârstea a fost eliminată în sferturi la Roland Garros

În primul set, Samantha Stosur şi-a câştigat serviciul în timp ce Sorana Cârstea nu a reuşit să adjudece decât un singur game, la 3-0, iar australianca s-a impus cu 6-1.
În setul doi, Cârstea a reuşit să ia primul game, după care a avut 40-0, dar Stosur a revenit şi a egalat, 1-1. Australianca a reuşit un nou game după ce Sorana Cârstea a avut de mai multe ori avantaj, scor 2-1. La 4-1, Sorana Cârstea şi-a mai adjudecat un game, scor 4-2, şi apoi şi-a câştigat propriul seviciu apropiindu-se la 4-3.
Totuşi, românca nu a profitat şi nu a reuşit să îi câştige serviciul australiencei, scor 3-5, iar pe propriul serviciu a cedat. Stosur s-a impus calificându-se în semifinală unde o va întâlni pe învingătoarea meciului dintre Kuzneţova şi S. Williams.
Partida a durat o oră şi 25 de minute, iar pentru performanţa sa Sorana Cârstea a încasat un cec în valoare de 132.500 de euro. Sorana, care se află la doar a doua participare la Roland Garros, a mai trecut până acum de Carly Gullickson (SUA), Alize Cornet (Franţa), favorita numărul 21, Caroline Wozniacki (Danemarca), cap de serie numărul 10, şi de Jelena Jankovic (Serbia), cap de serie numărul 5.
Cârstea este prima jucătoare din România în ultimii 12 ani care atinge sferturile de finală ale unui turneu de Grand Slam, ultima fiind Irina Spârlea, care a ajuns până în semifinale la US Open, în 1997.