Simona Halep face istorie

Cea mai bună jucătoare română de tenis a momentului, Simona Halep, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Indian Wells (California), dotat cu premii totale de 5.946.740 dolari, marţi seară, după ce a învins-o de Eugenie Bouchard (Canada/N. 18), cu 6-2, 1-6, 6-4, într-o oră şi 39 de minute.
Halep (22 ani, locul 7 WTA în prezent), a şasea favorită a competiţiei, a început excelent meciul şi a condus cu 5-0 în primul set, pe care şi l-a adjudecat cu 6-2, în 30 de minute, după o mică sincopă, relatează agerpres.ro. Setul secund a început foarte bine, şi el, cu un break, dar apoi jocul nu i-a mai ieşit româncei, Bouchard (20 ani, 19 WTA) reuşind punct după punct, astfel că şi-a trecut în cont setul cu un sec 6-1 (27 minute). În decisiv, cele două jucătoare au mers cap la cap până la 3-3, când Bouchard a reuşit un break (3-4), însă Simona a răspuns imediat, câştigând şi ea pe serviciul adversarei (4-4). Halep a reuşit să câştige şi următoarele două ghemuri şi setul cu 6-4.
Simona şi-a adjudecat un cec de 104.000 dolari şi 215 puncte WTA şi urma să joace, azi-noapte, în sferturi.

Locul 5 sau 6 mondial

Simona Halep va ocupa, începând de luni, locul 5 sau 6 mondial, o performanţă ce nu a mai fost reuşită de nici o jucătoare de tenis din România de la crearea ierarhiei WTA, în noiembrie 1975, potrivit mediafax.ro.
Prin victoria reuşită marţi, în optimile de finală ale turneului de la Indian Wells şi prin eliminarea jucătoarei cehe Petra Kvitova în aceeaşi fază, Halep, acum pe locul 7 WTA, şi-a asigurat cel puţin poziţia a şasea în clasament şi mai poate urca până pe cinci, în funcţie de următoarele ei rezultate la competiţia californiană, dar şi de cele ale sportivei Jelena Jankovici din Serbia.
Dintre jucătoarele calificate în optimi, numai Jelena Jankovici şi Petra Kvitova puteau să pună în pericol ascensiunea româncei în ierarhia WTA. Jankovici, locul 8 WTA, a trecut şi ea în sferturi, după victoria obţinută, cu scorul 6-3, 6-1, în faţa danezei Caroline Wozniacki. Însă Kvitova, locul 9 WTA, s-a oprit în optimi, fiind învinsă, cu scorul de 6-3, 6-2, de Dominika Cibulkova din Slovacia.

„Poate în turul următor o să joc mai bine"

Jucătoarea de tenis Simona Halep a declarat, după ce s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Indian Wells (SUA), că speră ca în turul următor să joace mai bine.
"Am jucat foarte bine în primul set. Bouchard este o mare jucătoare, a revenit foarte bine. Este foarte dificil să joci împotriva ei, dar mă bucur că am câştigat. Am făcut tot ce am putut. Am revenit în decisiv de la 3-4 şi sunt fericită că fac asta pentru a doua oară în acest turneu. E plăcut să joci aici, poate în turul următor o să joc mai bine. Vreau să văd cât de departe ajung", a spus Halep la finalul meciului.

Simona Halep, lăudată în presa internaţională: "Naturală, calmă şi inteligentă"

Victoria Simonei Halep este apreciată într-un material publicat marţi, pe site-ul revistei TENNIS Magazine, în care jucătoarea este comparată cu Ilie Năstase şi Roger Federer.
Meciul de marţi, dintre Simona Halep şi Eugenie Bouchard, a pus faţă în faţă două tinere jucătoare, aflate în plină ascensiune. Sportiva din Canada, 20 de ani, locul 17 WTA, venea după o semifinală la Australian Open, cea mai bună performanţă a unei sportive din ţara ei, la Grand Slam-ul de la Antipozi. Simona, în schimb, a câştigat şapte turnee în ultimele nouă luni şi se află între primele zece jucătoare ale lumii, la nici 23 de ani.
Indiferent de rezultatul partidei, ambele jucătoare au şanse reale să devină următorul star al sportului alb, se arată într-un articol publicat pe site-ul prestigioasei reviste TENNIS Magazine, care apreciază, totuşi, victoria româncei.