Show în Polivalentă, cu HC Dunărea în rol de MVP

* conducerea clubului brăilean a oferit spectatorilor un spectacol cum rar se vede pe o arenă sportivă * a fost lansat imnul echipei “Inima noastră e mereu albastră” * a fost prezentată mascota clubului, o panteră * după un meci spectaculos, cu răsturnări de scor, HC Dunărea s-a impus cu 29-28, în fața campioanei en titre, Rapid București

Așa cum a promis, conducerea clubului HC Dunărea a oferit brăilenilor un spectacol de gală, la prezentarea lotului pentru sezonul competițional 2022-2023. Cu acest prilej a fost lansat imnul echipei brăilene “Inima noastră e mereu albastră”, imn cântat chiar de cel care l-a compus, solistul de hip-hop Costy și White Mahala. În cele 30 de minute de spectacol artistic, cei aproximativ 2.000 de brăileni i-au putut urmări și pe dansatorii de la D-Strict Dance. Tot cu acest prilej a fost prezentată și mascota echipei, o panteră.

Spectacol și în amical

HC Dunărea a ales să joace un amical de gală cu Rapid București, campioana en titre, la prezentarea lotului pentru sezonul competițional 2022-2023. Iar partida, care s-a încheiat cu victoria la limită, 29-28, a formației pregătite de Neven Hrupec, a plăcut celor aproximativ 2.000 de spectatori. La pauză Rapid a avut un avantaj de două goluri, 14-12.

Meciul, deși unul amical, a fost unul viu disputat, în care timp de 35 de minute formația giuleșteană a fost cea care a dictat ritmul jocului. Iar în această perioadă rapidistele au avut chiar și patru goluri avantaj.

HC Dunărea a deschis scorul în minutul 3, când Shteriova a transformat o aruncare de la 7 metri dar Badea a restabilit egalitatea, 1-1.  Liscevic a marcat pentru 2-1, însă replica rapidistelor a fost fermă, ele au înscris de două ori prin Kanor și Badea, iar campionana a condus pentru prima dată în meci, 3-2, în minutul 8. Lavko a egalat, 3-3, însă Rapid a înscris apoi de patru ori și conducea cu 7-3, în minutul 16. Finalul de repriză a fost echilibrat, iar în penultimul minut de joc HC Dunărea s-a apropiat la un gol, 12-13. A urmat un atac al Rapidului, Espinola a  înscris și, după primele 30 de minute,

formația giuleșteană conducea cu 14-12.

Rapidistele au avut avantaj pe tabelă până aproape de jumătatea reprizei a doua. În minutul 43, Balog a egalat 20-20, tot ea a marcat pentru 21-20, iar Severin a dus scorul la 23-21 pentru echipa brăileană.

Finalul a fost la fel de palpitant, cu ambele formații la conducere, însă HC Dunărea a reușit să marcheze de patru ori la rând și să se distanțeze la trei goluri, 28-25. Rapidul a sperat să obțină un egal dar HC Dunărea a gestionat foarte bine finalul de partidă și s-a impus cu 29-28.

Pentru HC Dunărea au înscris: Lavko 7 goluri, Shteriova 6, Da Rocha 4, Balog 3, Severin 3, Liscevic 2, Sazdovska 2, Araujo 2. Portari au fost Șerban și Pessoa iar în teren au mai evoluat Pisică și De Souza.

Pentru Rapid au marcat: Ostase 6 goluri, Lacrabere 5, Badea 3, Gutierrez 3, Buceschi 2, Fernandez 2, Grozav 2, Perianu 1, Hernandez 1, Korsos 1, Espínola 1, Kanor 1.