Sezonul fotbalistic de primăvară a debutat cu meciuri spectaculoase

În etapa a 15-a a Ligii a IV-a s-au înregistrat trei victorii ale echipelor gazdă, în două partide s-au impus oaspeţii, iar jocul de la Plopu s-a încheiat la egalitate, după ce la pauză gazdele conduceau cu 1-0. În afară de partida de la Chiscani, care a depăşit nivelul Ligii a IV-a şi cea disputată duminică la Cazasu s-a ridicat la nivelul unui derby. Un meci plăcut ochiului, cu multe situaţii de poartă, încheiat cu victoria la limită a satelitului Daciei Unirea, grupare la care în teren au evoluat, printre alţii, portarul Mitrea şi jucătorii de câmp Istrate, Gicu Iordache, Paul Ioan şi Mucuţă, fotbalişti cu multe prezenţe în Liga a II-a. Prima repriză a aparţinut formaţiei gazdă, care a irosit două uriaşe ocazii de gol, prima în minutul 38, când Banciu nu a reuşit să-l învingă în situaţie de unu la unu pe Mitrea, cea de a doua în minutul 42, prin Vlad Omer. Oaie a ratat de la şase metri la începutul reprizei a doua, iar Vlad Omer l-a imitat cinci minute mai târziu. Şi cum ocaziile se răzbună, pe contraatac, în minutul 55 Techiu a marcat un eurogol şi a tranşat victoria în favoarea echipei Dacia Unirea 2 Brăila. Victoria Cazasu a reuşit să restabilească egalitatea, însă golul gazdelor a fost anulat, pe motiv de ofsaid, decizie îndelung contestată de jucătorii echipei gazdă. Pe finalul meciului Toader şi Mucuţă au ratat fiecare câte două mari ocazii de gol. La finalul partidei, experimentatul jucător al gazdelor, Ionel Bratosin, a acuzat vehement maniera de arbitraj. "Ne-am bătut singuri, am avut ocazii cât roata carului şi am ratat. Dar arbitrajul consider că a fost unul şmecheresc din partea lui Mocanu, într-un fel a apreciat duelurile la minge pentru Dacia Unirea, altfel pentru noi. Am fost ţinut de mână în repriza a doua, la marginea careului şi arbitrul nu a văzut infracţiunea, apoi după o lovitură liberă noi am marcat un gol valabil şi asistentul ni l-a anulat în mod eronat. Probabil că nu trebuia ca noi să câştigăm acest meci", a declarat Bratosin. O partidă cu răsturnări de situaţii a avut loc la Traian, între Victoria şi Gloria Movila Miresii, însă până la urmă gazdele s-au detaşat în câştigătoare. Viitorul Ianca s-a impus cu 3-1 la Pandurii Tudor Vladimirescu, iar în celelalte partide, ţinând cont de valoarea echipelor care s-au "duelat", s-au înregistrat rezultate normale.

Pe primul loc, după 15 etape, se menţine Sportul Chiscani, singura echipă cu maximum de puncte după 15 etape, 45, pe locul al doilea a urcat Victoria Traian cu 33 de puncte, iar pe al treilea se află Viitorul Însurăţei cu 31 de puncte.