Sezon excelent pentru Bianca Toader

* atleta din Brăila a cucerit medalia de bronz cu ștafeta României * la 100 m garduri, Toader a ajuns în semifinale

După un sezon foarte bun pe plan național, atleta Bianca Toader a cucerit medalia de bronz la Campionatul European rezervat juniorilor II, cu echipa României în proba de ștafetă 4x 100, 200, 400, 400 m plat. În afară de sportiva pregătită de profesorul Nicu Roată, pentru țara noastră au mai alergat Vanessa Balaci, Maria Scrob, Adriana Ghiocel. Titlul european în proba de ștafetă i-a revenit Italiei, iar pe locul secund s-a clasat echipa Cehiei.

La competiția carea avut loc la Gyor în Ungaria, în perioada 5-8 iulie, Bianca Toader s-a calificat în semifinalele probei de 100 m garduri cu al patrulea timp însă în penultimul act al competiției s-a clasat pe locul al șaselea.

Cel de-al doilea atlet brăilean care a concurat la Campionatul European, Robert Simion a ocupat locul al șaselea în cea de a treia serie preliminară și nu s-a calificat în semifinale.