Secţia de kaiac canoe - retrospectiva anului 2014

Anul competiţional 2014 a fost unul bun pentru secţia de kaiac canoe de la CSM Brăila. Cu toate că bugetul alocat a fost la jumătatea celui din 2013, s-au obţinut 15 medalii, 11 dintre ele la Campionatele Naţionale şi 4 la Criteriul speranţelor olimpice. A fost anul în care CSM Brăila şi-a trecut în cont şi o medalie de bronz la seniori, realizatorii acestei performanţe fiind Alexandru Gheorghe Stoian, Mihai Pârvu, Mihai Ivanov şi Alexandru Boţoroga.
Conform rezultatelor obţinute, sportivul anului la secţia de kaiac canoe de la CSM Brăila a fost Alexandru Gheorghe Stoian.
"Faţă de bugetul alocat de minister clubului nostru, înjumătăţit faţă de anul anterior, rezultatele au fost bune. Încă ne numărăm printre cluburile fruntaşe din România. Va fi însă foarte greu de acum încolo să ne menţinem printre protagoniştii competiţiilor la care participăm dacă nu vom avea posibilitatea să beneficiem de cantonamente de pregătire înaintea naţionalelor. Una este să te antrenezi pe Dunăre, alta pe un lac. Noi ne pregăteam fizic acasă iar în cantonament ne acomodam cu condiţiile de concurs. Dacă situaţia nu se va ameliora probabil că va fi foarte greu să mai reuşim chiar să aducem sportivi la secţia de kaiac canoe. Deocamdată clubul încă ne oferă sprijin, sperăm ca împreună să depăşim aceste momente grele privind finanţarea secţiei de kaiac canoe", a declarat antrenoarea emerită Florentina Ion.

Secţia de kaiac canoe de la Clubul Sportiv Municipal Brăila a început anul sportiv sub cele mai bune auspicii. Graţie performanţelor realizate, Alexandru Gheoghe Stoian a fost convocat la lotul naţional de juniori I de la Bascov iar alţi trei sportivi, Mihai Pârvu, Mihai Ivanov şi Alexandru Boţoroga, au fost nominalizaţi pentru lotul naţional de juniori II de la Brăila, unde s-au pregătit sub comanda antrenoarei emerite Florentina Ion.
Secţia de kaiac canoe a cuprins 35 de sportivi iar de pregătirea lor s-au ocupat Florentina Ion, antrenorul coordonator al grupării brăilene, antrenorul emerit Ionel Baciu şi voluntarii Marin Blându, de asemenea antrenor emerit, şi Constantinov Gheorghe.
După pregătirea de iarnă, care s-a efectuat la sala Carantina, mai precis la bacul de iarnă pe care îl are în dotare secţia de kaiac canoe, o perioadă în care timp de două luni sportivii de la grupa de performanţă au beneficiat şi de masă, kaiacişti şi canoiştii brăileni şi-au continuat antrenamentele la Baza Nautică de la Dunăre. Atunci practic a început perioada precompetiţională de primăvară.

Primul concurs: Criteriul Speranţelor Olimpice pentru juniori II

Rezultatele obţinute de sportivii clubului CSM Brăila la Criteriul speranţelor olimpice, competiţie desfăşurată la Bascov pe 28 şi 29 aprilie, au fost foarte bune.
Alexandru Gheorghe Stoian a cucerit două medalii de aur, la canoe 1 pe distanţa de 1000 m şi la canoe 2 pe distanţa de 200 m împreună cu Mihai Pârvu. Pârvu s-a clasat pe locul al treilea la canoe 1, pe distanţa de 200 m, aceeaşi performanţă fiind realizată de Mihai Ivanov şi Alexandru Boţoroga la canoe 2, pe distanţa de 1000 m.

Au urmat naţionalele de fond ale juniorilor

La Campionatul Naţional de fond rezervat juniorilor care a avut loc în perioada 30 aprilie - 5 mai, tot la Bascov, au participat 14 sportivi şi s-au obţinut următoarele rezultate:
Echipajul format din Alexandru Gheorghe Stoian, Mihai Pârvu, Alexandru Boţoroga şi Mihai Ivanov s-a clasat pe locul întâi la canoe 4, pe distanţa de 3000 m, iar Ciprian Sârbu şi Robert Calaver au ocupat locul al doilea în finala cursei de kaiac 2. La această competiţie palmaresul CSM-ului s-a îmbogăţit cu două medalii de bronz, acestea fiind obţinute de Victor Văsii şi Manuel Stamu în proba de kaiac 2 şi de Eugen Toader şi Victor Săraru la finalul cursei de canoe 2.

Până la următoarea competiţie oficială, sportivii brăileni au participat la două concursuri amicale: "Cupa CSM Brăila de vară", acţiune derulată la Galaţi la care au participat cluburi din Tulcea, Brăila şi Galaţi şi "Cupa Deltei" de la Tulcea. Aceasta din urmă s-a desfăşurat pe lacul de la Somova iar la start s-au aliniat tot sportivii din oraşele menţionate mai sus. Acestea au fost concursuri de verificare înaintea ultimelor trei examene oficiale din luna august.

Două medalii de aur la naţionalele juniorilor

La Campionatul Naţional de juniori I, II şi III, desfăşurat la Bascov între 6 şi 9 august, CSM Brăila a fost reprezentat de 26 de sportivi. Conform aşteptărilor, Alexandru Gheorghe Stoian a devenit campion naţional în proba de canoe 1, pe distanţa de 1000 m, o performanţă deosebită, realizată şi de echipajul kaiacului de 4, pe distanţa de 2000 m, componenţa acestuia fiind următoarea: Manuel Stamu, Victor Văsii, Mihai Ghionea, Ştefan Dumitraşcu. La kaiak 4, 2000 m, medalia de argint a fost obţinută de brăilenii Cristian Ene, Robert Calaver, Ciprian Sârbu, Dragoş Voicilă. Şi tot pe locul al doilea s-au clasat Alexandru Gheorghe Stoian, Mihai Pârvu, Mihai Ivanov, Alexandru Boţoroga la finalul cursei de canoe 4, 1000 m. La această competiţie brăilenii au obţinut şi o medalie de bronz, beneficiarii fiind Alexandru Bernacic şi Gheorghe Viliman la finalul cursei de canoe 2 - 2000 m.
"Aproape de podium am mai avut încă cinci echipaje, dar diferenţa a făcut-o pregătirea de pe lac. Bugetul pentru această competiţie nu ne-a permis să facem un cantonament înainte de concurs iar acest lucru ne-a privat de obţinerea a încă cinci medalii", a spus după naţionalele din august Florentina Ion. După Campionatele Naţionale a urmat Concursul naţional de selecţie pentru loturile naţionale de juniori I şi II, acţiune la care au participat zece sportivi brăileni şi toţi au ajuns în finalele competiţiei. Rezultatele au fost comunicate în luna octombrie au fost următoarele: Alexandru Gheorghe Stoian a fost cooptat în lotul naţional de juniori I de la Bascov iar pentru lotul naţional de juniori II, care se pregăteşte la Brăila sub îndrumarea antrenoarei Florentina Ion, au fost nominalizaţi sportivii Mihai Pârvu, Gheorghe Viliman şi Victor Săraru.

Bronz la seniori

Pe 13 şi 14 august patru dintre sportivii secţiei de kaiac canoe au participat la Campionatul Naţional de viteză rezervat seniorilor. La această competiţie brăilenii au participat cu juniorii şi au obţinut o medalie de bronz în proba de canoe 4 - 1000 m, echipajul fiind format din Alexandru Gheorghe Stoian, Mihai Pârvu, Mihai Ivanov, Alexandru Boţoroga.
La ultima competiţie a anului, Cupa României pentru juniori, clubul CSM Brăila a fost reprezentat de doi sportivi, Alexandru Gheorghe Stoian şi Mihai Pârvu, care au obtinut locul al doilea la proba de canoe 2 - 1000 m.