SCM Craiova a făcut instrucţie cu HC Dunărea

craiovencele s-au impus cu 28-17 în faţa unei formaţii venite în excursie

Dacă ar fi câştigat la Craiova, HC Dunărea ar fi fost sigură de locul al doilea în acest campionat, dar handbalistele brăilene au pierdut şi acum vor tremura pentru o medalie până în ultima etapă. HC Dunărea a pierdut la 11 goluri diferenţă, 28-17, în etapa a 22-a a Ligii Naţionale de handbal feminin în faţa echipei SCM Craiova, după un joc în care elevele antrenorilor Costică Buceschi şi Cristian Preda au făcut doar figuraţie în teren. Dacă în prima repriză apărarea şi-a făcut totuşi datoria, în partea a doua aşa zisele jucătoare de echipă naţională de la HC Dunărea au fost de nerecunoscut. SCM Craiova a făcut instrucţie cu echipa de pe locul al doilea. Jucătoarele pregătite de Bogdan Burcea au condus în această partidă din primul şi până în ultimul minut de joc. Şelaru de două ori şi Zamfir au dus scorul la 3-0, iar primul gol al echipei brăilene a fost marcat de Aneta Pârvuţ. HC Dunărea a avut două momente în care s-a apropiat la un singur gol de adversara sa, la 5-4 şi 8-7, însă oltencele au apăsat de fiecare dată pe acceleraţie, Zamfir Şelaru şi Băbeanu au făcut tot ce şi-au dorit cu apărarea brăileană astfel că la pauză oltencele aveau un avans de patru goluri, 11-7. În repriza a doua jucătoarele brăilene au fost de nerecunoscut, iar SCM Craiova a defilat spre o victorie meritată. Oltencele au avut 12 goluri avans, 26-14, iar pe finalul partidei antrenorul Bogdan Burcea şi-a permis să ruleze întreg lotul, astfel că după o pauză de şase luni, a revenit în teren şi Ardean Elisei.

HC Dunărea îşi menţine avansul de cinci puncte faţă de urmăritoarele sale, însă nu mai este sigură 100% că va încheia sezonul pe podium.

Pentru HC Dunărea au marcat Zamfirescu 3 goluri, Buceschi 3, Perianu 2, Czeczi 2, Tiron 2, Szucs 2, Tătar 1, Pârvuţ 1, Orşivschi 1.