Schimbare de lider în Campionatul de Minifotbal Brăila

• profitând de pasul greșit făcut de FC Buzăului, campioana en-titre Pretenașii & Keleș Auto a preluat șefia clasamentului

În etapa a 18-a a Campionatului de Minifotbal Brăila s-a disputat derby-ul Valraz - FC Buzăului, adică între echipa aflată pe locul al treilea, respectiv formația de pe primul loc. Un meci cu răsturnări spectaculoase de scor. La pauză a fost 1-1, dar în repriza a doua FC Buzăului s-a desprins la 3-1. Spectacolul a continuat și, cu câteva minute înainte de final, Valraz conducea cu 4-3. FC Buzăului a reușit un egal, 4-4, in extremis, obținând doar un singur punct dar a pierdut primul loc. Marian Mîță și Alexandru Colniceanu au realizat câte o “dublă” pentru Valraz, Cătălin Spirea, Simion Sergiu, Cătălin Stănciuleascu și Turiac (autogol) au înscris pentru FC Buzăului.

Pretenașii & Keleș Auto s-a impus cu 5-1 în partida cu PNT și a preluat șefia clasamentului. Pentru formația învingătoare, Emanuel Moldoveanu a realizat un hat trick, Liviu Boariu o “dublă”.

Steaua Dunării a obținut cea de-a doua victorie consecutivă, 10-5, cu Inter și a urcat pe poziția a 11-a, un meci în care Viorel Ivan a avut o prestație de excepție și și-a trecut în cont 6 goluri.

Juventus a câștigat la pas, 12-3, partida cu Sporting, un joc în care Ioan Șerbănescu a punctat de patru ori.

Galaxy a condus-o cu 2-0 la pauză pe Amicis, însă în cea de-a doua repriză, echipa oaspete a evoluat foarte bine și a câștigat cu 5-3.

Cu Emanuel Pârlițeanu în mare formă, Juventus Old-Boys a obținut o victorie lejeră, 6-2, în fața celor de la Riders.

Partida dintre FC Liverpool și FC Brăila a fost echilibrată doar în prima repriză și s-a încheiat cu victoria oaspeților, scor 9-4.

Bornele etapei: Emanuel Moldoveanu (Pretenașii & Keleș Auto) a fost cel mai bun jucător, Viorel Ivan (Steaua Dunării) a fost desemnat golgheterul rundei iar Ionel Dima (FC Liverpool) a fost creditat cu cel mai frumos gol marcat în această etapă.

“În această etapă am avut parte de un derby spectaculos și de schimbare de lider. Până la finalul competiției mai sunt câteva derby-uri de disputat și se poate întâmpla orice. Etapa viitoare vom avea o altă partidă interesantă, între ocupantele locurilor 1 și 3, respectiv Pretenașii & Keleș Auto – Valraz”, ne-a declarat Paul Stoian, organizatorul competiției.

După 18 etape, primele patru poziții sunt ocupate de: 1. Pretenașii & Keleș Auto 47 puncte, 2. FC Buzăului 45 puncte, 3. Valraz 40 puncte, 4. Amicis 38 puncte.