S-a dat startul pentru medalii la Cupa României la box - tineret

Miercuri, în prima zi a Cupei României la box pentru tineret s-au disputat două gale, în prima toate cele nouă meciuri au fost câştigate la puncte, în cea de-a doua, din zece, patru s-au încheiat înainte de limită.

În prima gală cel mai disputat meci a fost cel dintre brăileanul Florin Piţa şi Ionuţ Oprea de la Sighetul Marmaţiei. Oprea a câştigat prima repriză, însă pauza a fost un sfetnic bun pentru reprezentantul gazdelor, care a punctat mai mult în actul al doilea şi a restabilit egalitatea. Încurajat de spectatori, Florin Piţa, cu o condiţie fizică superioară adversarului său, a boxat foarte bine în repriza a treia şi a câştigat meciul cu scorul de 2-1 şi şi-a asigurat medalia de bronz. În celelalte meciuri au fost obţinute victorii clare cu 3-0. În prima dispută a galei a doua, lui Daniel Costea de la CSM Călăraşi i-a fost necesară doar o singură repriză să-şi adjudece victoria în faţa ieşeanului Florin Botezatu şi astfel s-a înregistrat primul abandon. În ultima întâlnire de la categoria 64 kg. Vlad Sava de la CSM Brăila a câştigat cu 3-0 meciul cu constănţeanul Răzvan Azoiţei. Un alt meci interesant a fost cel dintre Ştefan Cobzaru de la CSM Tulcea şi Tiberiu Szabo de la Baia Mare, încheiat cu scorul de 2-1 în favoarea primului pugilist.
În general, toţi boxerii care au urcat pe ring în prima zi a competiţiei şi-au apărat cu destulă îndârjire şansele, a fost însă şi o excepţie, cea de la categoria 81 kg, unde Ion Creţu de la Târgovişte a avut o prestaţie penibilă, el lăsând impresia că abia atunci a fost luat de pe stradă şi urcat pe ring.