Sâmbăta neagră pentru echipele de Liga a III-a din județul Brăila

• Viitorul Ianca a pierdut la Plopu, cu 2-1, meciul cu Unirea Braniștea • Dacia Unirea, învinsă cu 4-0 în deplasare, la Sporting Liești

Viitorul Ianca a făcut unul dintre cele mai bune jocuri pe teren propriu din acest campionat, însă a pierdut cu 2-1 partida cu nou promovata Unirea Braniștea. Marius Coman, Băluță, Chivu sau Ciucurenu au avut șansa de a marca în prima repriză, însă au ratat și la pauză scorul a fost egal, 0-0. S-a jucat pe contre și în repriza a doua, însă gafa portarului Mihai a făcut ca în minutul 68 Unirea Braniștea să deschidă scorul. La scurt timp, Viitorul Ianca a beneficiat de un corner, iar Moroianu a restabilit egalitatea, min. 75: 1-1. Petrache putea să aducă echipa gazdă în avantaj, dar a ratat singur cu portarul, iar Marius Coman a șutat puțin peste transversală. Marius Coman a reușit să marcheze în minutul 84, arbitrul de centru a arătat inițial centrul terenului, apoi a anulat golul pe motiv de fault în atac.

În prelungirile reprizei a doua, Unirea Braniștea a reușit să marcheze și să plece cu toate punctele de la Plopu.

“Am făcut un meci bun, am avut dorință, viteză de joc, am marcat un gol valabil dar a fost anulat și nu înțeleg de ce, dar o greșeală a portarului ne-a cam dat peste cap. Trebuia să marcăm, am avut multe ocazii. Acum trebuie să trecem peste acest eșec și să ne mobilizăm pentru următorul joc, în care ne propunem să recuperăm punctele pierdute”, ne-a declarat antrenorul Adrian Baldovin.

Viitorul Ianca: Mihai – Iordache, Popa, Moroianu, Păvălache – Băluță (min. 46: Petrache), Chivu, M. Dima, Cheleș (min. 70: Șoptică), Ciucureanu – M. Coman.

Dacia Unirea a primit patru goluri la Liești

Sporting Liești s-a impus cu 4-0 în partida cu Dacia Unirea Brăila.

Stan a marcat pentru echipa gazdă în minutul 14, iar Costea (min. 19) a stabilit scorul primei reprize, 2-0, pentru Sporting.

Echipa din Liești a mai înscris de două ori după pauză, prin Costea (min. 67) și Călin (min. 82).

“Am fost taxați la unele greșeli personale. Lipsa de experiență și-a spus cuvântul și de această dată”, a punctat antrenorul Marian Samuilă.

Dacia Unirea: Toma – Sava (min. 80: Stepanenco), Ene (min. 80: Leu), Bădilaș, Simion - Răileanu (min. 46: Buhăescu), Timoela (min. 60: Balaban), Boroșu,  V. Robu - Vartolomei (min. 70: Ghiță), Duțu.