Sâmbăta neagră a fotbalului brăilean

* CS Făurei învinsă în deplasare cu 4-0 de Dinamo Bacău * Sportul Chiscani a bifat a 8-a înfrângere consecutivă și rămâne “lanterna roșie” a Seriei a II-a

În penultima etapă a turului Ligii a III-a, în afară de eșecul suferit de Viitorul Ianca la Sporting Liești, s-au consemnat alte două înfrângeri pentru fotbalul brăilean. CS Făurei a pierdut cu 4-0 la Dinamo Bacău, iar Sportul Chiscani a fost învinsă cu 5-0, pe teren propriu, de Aerostar Bacău.

Formația din Făurei a jucat de la egal la egal cu adversara sa până în minutul 41, moment al jocului în care Dinamo a deschis scorul prin Luncanu. Echipa din Bacău a mai înscris de trei ori în partea a doua prin Lupu, din penalty în minutul 47, Ionuț Tofan (min. 69) și Botnariuc (min. 80) și s-a impus cu 4-0.

În urma acestei noi înfrângeri CS Făurei a rămas cu 4 puncte și ocupă penultimul loc în Seria a II-a a Ligii a III-a.

Sportul Chiscani rămâne “lanterna roșie” a acestei grupe, după ce a pierdut cu 5-0, meciul de pe teren propriu, cu Aerostar Bacău. Conform așteptărilor, formația vizitatoare a controlat jocul din primul și până în ultimul minut de joc al meciului. Aerostar a deschis repede scorul, în minutul 13, după reușita lui Vlad Danale și după numai trei minute și-a dublat avantajul, grație golului înscris de Horia Ilie. La ultima fază a primei reprize pentru Aerostar a mai înscris și Andrei Gavrilă.

Ionuț Chirilă (min. 70) și Alexandru Izmană (81) și-au mai trecut numele pe lista marcatorilor în repriza a doua, iar Aerostar s-a impus cu 5-0. Sportul Chiscani rămâne fără niciun punct și după penultima etapă a turului Ligii a III-a și alături de CSM Oltenița din Seria a III-a, aflată în aceeași situație, sunt cele mai slabe formații din acest eșalon.