Sâmbătă a fost sărbătoare în Sala Polivalentă

Sâmbătă, HC Dunărea a jucat pe teren propriu în compania campioanei, HCM Baia Mare, şi cu toate că meciul nu a mai avut nicio miză, că formaţia vizitatoare a venit cu echipa a doua, partida a fost una plăcută ochiului. Spectatorii fideli echipei brăilene au fost şi de această dată prezenţi în Sala Plivalentă, şi-au încurajat favoritele, iar la final s-au bucurat împreună cu jucătoarele pentru că HC Dunărea a egalat performanţa de la finalului sezonului 2008-2009, adică a încheiat campionatul 2013-2014 pe locul al treilea. Şi atunci, şi acum pe banca tehnică a grupării de la Dunăre a fost Alexandrina Soare. O antrenoare care a făcut ordine la echipă într-un moment dificil şi apoi a condus-o spre acest succes. Însă un merit la acestă frumoasă performanţă a sportului brăilean de echipă l-au mai avut şi antrenorii Cristi Preda şi Viorel Alexandru.

Jucătoarele din eşalonul al doilea de la HCM Baia Mare au competiţia şi au jucat cât au putut de bine pentru a dovedi şefilor clubului că merită să rămână şi în sezonul următor la acest club. Formaţia vizitatoare a condus cu 4-1 în minutul 5, însă brăilencele au refăcut acest decalaj şi au restabilit egalitatea la capătul primului sfert de oră. A fost ultima egalitate din acest joc. Băimărencele au avut un final de repriză foarte bun şi au plecat la cabine cu un avantaj de şase goluri. Elevele lui Costică Buceschi s-au desprins la 21-15 şi partida era jucată. Handbalistele Alexandrinei Soare au mai avut un moment bun şi s-au apropiat la 19-21 în minutul 44, însă nu au mai putut egala. HCM Baia Mare a refăcut decalajul de şapte goluri, 29-22, în minutul 56 şi s-a impus, în final cu 30-26.
După fluierul final, handbalistele şi staff-ul tehnic de la HC Dunărea au primit medaliile de bronz, iar conducerea clubului a organizat o festivitate frumoasă, din care nu au lipsit artificiile.
Pentru că indiferent de evoluţia din turneul de elită, handbalistele brăilene şi cei care le-au coordonat merită tot respectul pentru ceea ce au realizat în acest sezon competiţional.
Pentru HC Dunărea au marcat Horjea 8 goluri, Farcău 7, Moldovan 4, Gheorghe 3, Brot 2, Safta 1, Perianu 1, iar pentru HCM Baia Mare, Tatar 7 goluri, Oltean 5, Bondar 4, Szucs 3, Rudics 3, Puiu 2, Ghionea 2, Tănăsie 2, Maior Paşca 2.
Handbalistele care au obţinut această performanţă sunt: Gabriela Dobre, Alina Horjea, Ada Moldovan, Ramona Farcău, Gabriela Perianu, Alina Czeczi, Raluca Irimia, Elena Voicu, Adina Brot, Andreea Adespii, Nicoleta Safta, Nicoleta Eşanu, Andreea Barbos, Ana Maria Dragut, Lăcrămioara Stan, Diana Axinte.