Sâmbătă, 30 octombrie, începe returul în Liga a III-a

* Viitorul Ianca joacă la Plopu cu Aerostar Bacău și vrea revanșa * CS Făurei primește vizita echipei CSM Râmnicu Sărat * Sportul Chiscani se deplasează la CSM Focșani * toate meciurile încep la ora 15.00

Campionatul Ligii a III-a continuă în acest weekend cu meciurile din etapa a 10-a, prima a returului.

În această rundă, două echipe din județul Brăila, Viitorul Ianca și CS Făurei, joacă pe teren propriu, iar Sportul Chiscani are meci în deplasare.

Sâmbătă, de la ora 15.00, la Plopu, Viitorul Ianca, locul al 6-lea, o va întâlni pe Aerostar Bacău, formație aflată pe poziția a 4-a. Cele două combatante sunt despărțite de 6 puncte, iar dacă vrea să mai spere la turneul play-off echipa din Ianca trebuie să câștige acest joc.

Formația pregătită de Victor Olenic a condus cu 1-0, la Bacău, până în minutul 88. Din acel moment, într-un interval scurt, de doar patru minute, Aerostar a marcat de două ori și a întors rezultatul în favoarea sa. Dima a marcat pentru Viitorul Ianca. Cu două minute înainte de finalul reprizei secunde, Aerostar a egalat prin Tofan. În cel de-al doilea minut de prelungire al reprizei a doua, Ilie a marcat și Aerostar a obținut victoria cu 2-1.

Din minutul 73, Aerostar a rămas în inferioritate numerică după ce Zaharia a primit cel de-al doilea cartonaș galben și implicit pe cel roșu.

CS Făurei, locul al 9-lea, o va întâlni pe teren propriu pe CSM Râmnicu Sărat, formație aflată pe poziția a 7-a, în clasamentul Seriei a II-a. În tur, Făureiul lui Stelian Nicoliță a pierdut cu 2-1 la Râmnicu Sărat, iar valoarea lotului îi permite să spere într-o revanșă sâmbătă.

Echipa de pe locul al 10-lea, Sportul Chiscani, se deplasează la CSM Focșani, formație aflată după încheierea turului, pe locul al 2-lea. Un meci în care singura necunoscută o reprezintă doar diferența de scor la care se va impune echipa gazdă.

În tur, CSM Focșani a ratat enorm de mult și în final a câștigat doar cu 1-0 la Chiscani.