România, victorie, 28-24, în amicalul cu Macedonia de Nord

• primul meci, prima victorie pentru antrenorul brăilean George Buricea

Cu brăileanul George Buricea pentru prima dată pe banca tehnică, România s-a impus în amicalul cu reprezentativa Macedoniei de Nord, scor 28-24, după ce la pauză decalajul dintre cele două combatante a fost tot de patru goluri, 15-11.

România a condus cu 3-0 în startul primei reprize, iar în minutul 9, după golul înscris de Drăgan, avea deja un avans de patru lungimi, 5-1. În minutul 15, diferența era de doar două goluri, 6-4, dar au urmat două goluri semnate de Căbuț și Stănciuc și România avea din nou patru goluri în fața adversarei sale, 8-4.

Tricolorii au jucat la fel de bine și în repriza a doua. România a avut și șase goluri avans iar în final s-a impus, fără emoții, cu 28-24.

Pentru România au marcat: Căbuț 4 goluri, Stănciuc 4,  Drăgan 3, Andrei 3, Ilie 2, Nistor 2, Militaru 2, Dedu 2, Botea 2, Buzle 2, Susanu 1, Thalmaier 1.

Vineri seară, într-o partidă-școală fără spectatori, România s-a impus cu 32-27, potrivit FRH.

Tricolorii se pregătesc pentru dubla cu Cehia, din faza play-off a Campionatului Mondial, între 8-12 mai.

Campionatul Mondial din 2025 va avea loc în Croația, Danemarca și Norvegia, între 14 ianuarie – 2 februarie.