România a intrat în prima grupă principală a CE de handbal

Naţionala de handbal feminin a României s-a calificat, joi seară, în grupa principală I a CE din Ungaria şi Croaţia, alături de echipele Spaniei, Ungariei, Poloniei, Norvegiei şi Danemarcei, după meciurile din grupele A şi B, tricolorele urmând a întâlni Ungaria, sâmbătă, în primul meci din grupa I.
Rezultatele înregistrate în meciurile de joi seară sunt următoarele:
Grupa A: Rusia-Polonia 26-29 (12-13), Ungaria-Spania 26-27 (13-13);
Grupa B: România-Ucraina 23-22 (12-9), Norvegia-Danemarca 27-21(12-13).
În urma acestor rezultate, în grupa principală I a competiţiei s-au calificat echipele Spaniei (6 puncte), Ungariei (3) şi Poloniei (2), din grupa A, respectiv Norvegia (6 puncte), Danemarca (3) şi România (3), din grupa B, meciurile urmând a se desfăşura între 13 şi 17 decembrie.

Vineri seară erau programate ultimele partide din grupele preliminare C şi D, care urmau să decidă formaţiile calificate în grupa principală II.
După disputarea partidelor din cele două grupe principale, primele două clasate vor juca semifinalele, în 19 decembrie, pentru ca finalele pentru medalii să aibă loc în 21 decembrie. La nivel de meciuri de clasament final se va juca doar pentru locurile 5-6, în 19 decembrie, între echipele care au ocupat locul 3 în grupele principale.
La ediţia din 2012, naţionala României a ocupat locul 10, ultima medalie obţinută fiind la ediţia din 2010 - bronz. Turneul final al CE din 2016 va avea loc în Suedia, între 4-18 decembrie.
Deţinătoarea titlului european este Muntenegru.

Parcursul formaţiei noastre

După ce a pierdut în faţa Norvegiei în primul meci al grupei (19-27), handbalistele românce au încheiat la egalitate partida cu Danemarca. Punctul obţinut în această remiză va fi şi "zestrea" cu care echipa României va merge în grupa principală.
Joi seară, handbalistele noastre au controlat de la un capăt la altul meciul cu Ucraina. Au condus cu 4-1, 5-2 şi 6-3, iar la pauză şi-au menţinut un avans de trei goluri, 12-9. În repriza secundă, tricolorele s-au desprins chiar la cinci goluri, 19-14, când mai erau 13 minute de joc, dar finalul a fost din nou strâns, cu un singur gol în plus, 22-21, când mai erau aproape două minute de joc. Neagu a marcat golul care a adus victoria României (23-21), iar punctul Viktoriei Borşcenko din ultimele secunde nu a mai contat.