Rocada pe podium

Echipa care a amanetat fotoliul de lidera in tur, Victroria Traian, este in deriva si este la doar un pas de a iesi definitiv din lupta pentru locul intii. Dupa ce au scapat ca prin urechile acului de o infringere usturatoare la Steaua, unde timp de 70 de minute s-a comportat ca un boxer aflat in corzi, formatia din Traian a clacat si pe teren propriu, scotind in extremis un 2-2 in disputa cu o echipa din cea de-a doua jumatate a clasamentului, Viitorul Ianca. Cu toate ca antrenorul Viorel Ciucasu nu a putut, din motive obiective, sa participe la acest meci, jucatorii lui au respectat intocmai indicatiile primite la antrenamente si au dat lovitura inca din minutul al doilea prin una dintre fostele glorii ale Petrolului Ianca, Sorin Melter. Oaspetii au profitat de degringolada instalata la gazde, au evoluat pragmatic si au lovit din nou necrutator pe contraatac prin Bratosin, in minutul 34. Era deja 0-2 si oaspetii incepeau sa spere intr-un rezultat favorabil, pe care de altfel au si reusit sa-l obtina in final. Formatia din Traian a reusit sa reduca din diferenta in ultimul minut de joc al primei reprize, gratie unui gol inscris de Bandarica si se anunta o a doua repriza incendiara. Numai ca Victoria Traian este doar o umbra a ceea ce a fost in tur si in partea secunda a partidei, cu toate ca Nistor a restabilit egalitatea in minutul 59, nu a mai reusit sa gaseasca drumul spre gol in fata unei formatii excelent conduse de ex petrolistul Melter.

Avintul Chiscani a realizat scorul etapei

Una dintre echipele care au pornit cu dreptul in sezonul de primavara, Avintul Chiscani, a reusit sa realizeze scorul etapei, 7-1 in fata unei formatii, Victoria Cazasu, al carei portar a fost eliminat insa foarte repede. Pentru invingatori au marcat V. Durbaca (min. 26), Banica (min. 29, 88), Bogdan (min. 55), Merloi (min. 66), I. Durbaca (min. 67), Craciun (min. 70), golul de onoare al formatiei vizitatoare fiind inscris de Gavrila, in minutul 78.
O alta victorie la scor a fost obtinuta de CS Faurei in partida de pe teren propriu cu revelatia campionatului, Viitorul Galbenu. Elevii lui Iacob Carst au avut o prestatie foarte buna in prima repriza si la pauza aveau deja un avantaj substantial de patru goluri, gratie reusitelor lui Tudorache (min. 12), Mita (min. 22, 44) si Anghelina (min. 34). In repriza a doua, Anghelina si Barus au mai inscris cite un gol si gazdele si-au trecut in cont cel mai categoric succes din acest sezon.
Cea de-a treia formatie care a reusit sa cistige pe teren propriu in aceasta runda a fost Avintul Ciresu. Partida a fost echilibrata in prima repriza, iar scorul de la pauza, 0-0 confirma acest lucru numai ca in partea secunda gazdele au fortat desprinderea si au reusit-o in minutul 75, cind Stefanescu a deschis scorul. Zece minute mai tirziu, Calatoaie a stabilit scorul final al partidei, 2-0 si astfel gruparea din Ciresu si-a trecut in cont cea de-a patra victorie din campionat.

Ghioca si Grosu au urcat Petrolul pe primul loc in clasament

Atunci cind joaca in formula completa, Petrolul cistiga indiferent de stadionul pe care evolueaza. Elevii lui Viorel Cozma au avut o prestatie foarte buna la Viziru si la pauza aveau deja un avantaj de trei goluri, gratie reusitelor lui Ghioca (min. 13), Stefanita Grosu (min. 24) si V. Gheorghe (min. 38). Dupa pauza oaspetii s-au relaxat, jocul s-a echilibrat si fiecare formatie a inscris cite un gol, gazdele prin Stoican, oaspetii prin Spirea. In urma acestei victorii Petrolul a acumulat 34 de puncte si a trecut pe primul loc in clasament.
Ce de-al doilea succes in deplasare a fost obtinut de Victoria Dedulesti. Moldoveanu a realizat o dubla pentru oaspeti in prima repriza, iar in cea de-a doua gazdele au redus din diferenta prin Naziru. Soarta intilnirii a fost decisa de autogolul lui Butiseaca si formatia din Dedulesti s-a impus cu 3-1.
CF Braila si FC Steaua s-au intilnit pe stadionul Chimia, iar spectatorii prezenti au putut urmari o partida care s-a ridicat la nivelul Ligii a III-a. Stelistii au deschis scorul in minutul 7 prin Marius Barbu si pina la pauza ambele formatii au trecut de mai multe ori pe linga gol. La citeva minute de la reluare Harabagiu a restabilit egalitatea, iar pina la finalul intilnirii, jocul s-a derulat intr-un ritm alert, cu multe actiuni de poarta si cu interventii spectaculoase ale portarilor Marius Serbu si Paul Botas.