Rezultate slabe pentru brăileni la naţionalele de nataţie pentru copii

Nataţia brăileană a obţinut rezultate mediocre la Campionatele Naţionale rezervate sportivilor de 10 şi 11 ani, care s-au derulat pe 28 şi 29 noiembrie la Bacău.
După două zile de concurs care au însumat patru reuniuni singura medalie cucerită a fost cea din proba de ştafetă 4X50 m liber băieţi 11 ani, la finalul căreia Roşianu, Gheorghiţă, Cange şi Curte au ocupat locul al treilea. Aceiaşi înotători au ratat podiumul într-o altă ştafetă, 4X50 m mixt, unde au încheiat proba pe poziţia a patra.
Cu o singură medalie şi un loc patru cele două cluburi brăilene prezente la start au obţinut poziţii slabe în clasamentul general al cluburilor, LPS încheind competiţia pe locul al 14-lea, iar CSM pe a 26-a din 35 de cluburi care au punctat.
În probele individuale generaţia actuală de înotători brăileni nici măcar nu s-a apropiat de podium. Cele mai bune rezultate le-au obţinut Gabriel Cange, poziţia a 7-a la 50 m liber şi al 8-lea la 100 m spate şi al 9-lea la 50 m bras, Claudiu Curte, locul al 8-lea la 50 m spate şi la 50 m fluture precum şi Tiberiu Gheorghiţă, locul al 7-lea la 50 m fluture, probă în care colegul lui de club, Alexandru Beciu, a sosit pe poziţia a 9-a.