Rezultate remarcabile pentru Bukyo Brăila la “Cupa Făgăraşului”

• la competiţia internaţională de karate SKIF clubul brăilean a obţinut 16 medalii, 5 de aur, 4 de argint şi 7 de bronz

Clubul de karate Bukyo Brăila a obţinut rezultate foarte bune la “Cupa Făgăraşului”, competiţie internaţională la care au participat 208 sportivi de la 13 cluburi din ţară, precum şi o delegaţie S.K.I.F. din Slovenia.

Gruparea sportivă brăileană pregătită de antrenorii Eugen Botea (4 dan) şi Ionel Dermengiu (1 dan) a fost reprezentată de nouă karateka, dintre aceştia opt au concurat în întrecerea masculină şi a obţinut 16 medalii, 5 de aur, 4 de argint şi 7 de bronz. De remarcat faptul că printre medaliaţii cu aur de la această competiţie s-a numărat şi antrenorul clubului brăilean, Eugen Botea, care s-a clasat pe primul loc la kata individual la plus 35 ani.

Trei brăileni au urcat pe prima treaptă a podiumului de premiere la kata individual masculin, Adrian Solomon la categoria de vârstă 8-9 ani, Vlăduţ Mizdrea la 16-17 ani şi Eugen Botea la plus 35 ani. Celelalte două locuri întâi au fost adjudecate la kumite individual de Eugen Guţoi la 10-11 ani, categoria minus 40 kg şi de Vlăduţ Mizdrea la 16-17 ani, categoria plus 65 kg.

Tot la kata individual  Bukyo Brăila şi-a trecut în palmares trei medalii de bronz prin Eugen Guţoi la 10-11 ani, Alexandra Constantin la 14-15 ani şi Cosmin Miron la 16-17 ani.

La kata echipe masculin clubul brăilean a cucerit două medalii, una de argint prin Teodor Solomon, Cristian Budeş, Eugen Guţoi la 10-13 ani şi una de bronz prin Cosmin Miron, Andrei Şerban, Alexandra Constantin, la 14-17 ani.

La kumite individual Cristian Budeş s-a clasat pe locul al doilea la 12-13 ani, categoria plus 45 kg, aceeaşi performanţă fiind realizată de Adrian Solomon la 8-9 ani categoria plus 35 kg şi teodor Solomon la 12-13 ani categoria plus 45 kg.

Tot pe treapta a treia a podiumului de premiere a urcat echipa de kumite formată din Cosmin Miron, Vlăduţ Mizdrea, Andrei Şerban în concursul sportivilor de 15-17 ani.

la yakusoku kumite masculin clubul brăilean a obţinut un loc doi prin Cosmin Miron şi Andrei şerban la plus 12 ani şi un loc trei prin teodor Solomon şi Cristian Budeş la plus 12 ani.

“Rezultatele clubului nostru în competiţia internaţională de la Făgăraş au fost foarte bune, am participat cu 9 sportivi şi am obţinut 16 medalii dintre care 5 au fost de aur. Asta în condiţiile în care au participat toţi sportivii valoroşi din ţară dar şi din Slovenia. Cu puţină atenţie alte câteva medalii ar fi putut fi de aur, dar important este faptul că toţii reprezentanţii clubului Bukyo au avut prestaţii în creştere faţă de competiţia oficială anterioară”, ne-a declarat sensei Eugen Botea.