Rezultate normale în primele meciuri din Liga Naţională în 2016 | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Rezultate normale în primele meciuri din Liga Naţională în 2016

În această săptămână s-a reluat campionatul Ligii Naţionale de handbal feminin, iar din etapa a 14-a, prima a returului, s-au disputat deja patru partide. Derby-ul rundei va avea loc marţi, 12 ianuarie, între SCM Craiova şi HC Dunărea Brăila. Lidera campionatului, CSM Bucureşti, s-a impus la scor, 31-19, în partida de pe teren propriu cu echipa de pe locul al 12-lea, CS Măgura Cisnădiei. Şi a doua clasată, HCM Baia Mare, a câştigat în această săptămână cu 27-19 la Universitatea Alexandrion Cluj, însă până în minutul 40 handbalistele antrenate de Carmen Amariei au condus pe tabela de marcaj. Clujencele au avut chiar un avantaj de cinci goluri la pauză, numai că în repriza a doua vedetele băimărencelor au întors rezultatul în favoarea lor. În cel mai echilibrat meci, HCM Roman s-a impus cu 25-23, pe teren propriu în partida cu HC Zalău. Corona Braşov a debutat cu dreptul în noul an competiţional, 31-26, în întâlnirea de sub Tâmpa cu HCM Rm. Vâlcea.
"Rezultate normale în primele patru partide: CSM Bucureşti s-a impus lejer, valoarea lotului şi-a spus cuvântul în repriza a doua şi Baia Mare a câştigat la Cluj. Dar în primul rând ne interesează ceea ce facem noi, sper ca la ora jocului de la Craiova să prindem forma cea mai bună şi să scoatem un rezultat pozitiv", a declarat antrenorul echipei HC Dunărea, Costică Buceschi.
Astăzi au loc alte două jocuri interesante, CSM Unirea Slobozia - HC Alba Sebeş şi CSM Ploieşti - Rapid Bucureşti.

• Telefon: 0239-611053, 0740-080289